Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İnce ve CHP’nin son virajı…

Görünen o ki, Muharrem İnce ile CHP yönetimi arasında karşılıklı video atışması yaşanacak.

Partisi ile ipleri koparma aşamasına gelen Muharrem İnce’nin bu hafta içinde  açıklama yapması bekleniyor. Yeni parti kuracağını belirgin şekilde henüz ifade etmeyen İnce’nin açıklamasında kamuoyuna net mesajlar vereceği söyleniyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından CHP yönetimi ile limoni ilişkiler yaşayan, yol arkadaşları ile birlikte dışlandığını konuşmalarında sürekli vurgulayan eski vekil, merakla beklenen açıklamasında, 28 Haziran seçim gecesinde bilinmeyenleri video ile kamuoyuna duyuracağı ifade ediliyor. O akşam neden yayına çıkmadığını, CHP’li grup başkan vekillerinden biri ile seçimi izlediği otel odasında neler yaşandığını görüntüler eşliğinde halkın bilgisine sunacağı belirtiliyor.

Hatırlarsınız, İnce 28 Haziran gecesi bir televizyon sunucusuna “Adam kazandı” şeklinde mesaj attıktan sonra ortaya çıkmamış ve seçim sonucuna ilişkin açıklama yapmamış, bu tutumundan ötürü parti yönetimi ile kamuoyu tarafından eleştirilmişti. İşte bu suçlamalara karşı aylar sonra yanıt verecek. İnce,  seçim sürecinde yönetimin arkasında durmadığını, sandıklarda yeterli gözetmenin bulunmadığını, oyların sayımında hile yapıldığını savunuyor. 

CHP yönetimi de İnce’nin iddialarına a “reste rest”  diyerek yine video ile karşılıkta bulunacak. Seçim çalışmalarında, veri akışında yardımcı olacak bir Genel Başkan Yardımcısı’nın görevlendirildiğini, ancak İnce’nin bu kişi ile görüşmeye bile tenezzül etmediği ileri sürülüyor.

Her iki taraf arasında Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından başlayan atışma, video savaşına evrilmiş görünüyor. Aslında, birbirlerini eleştirmeleri parti tabanında rahatsızlık yaratıyor. Zaten bu hafta içinde ne olacaksa olacak. İnce’nin merakla beklenen açıklaması ile yol haritasını öğrenecek kamuoyu.

Eski Genel Başkanlar Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın’ın Kemal Kılıçdaroğlu ile sorunu giderme adına yaptıkları görüşmeden de sonuç çıkmadığı anlaşılıyor. Murat Karayalçın’ın İnce’ye göndermede bulunarak, “Bu bir şantaj” demesi iplerin tamamen koptuğunu gösteriyor. Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşmeden bir sonuç çıkar mı belli değil. Zaten CHP Genel Başkanı, doğrudan “Gitme, partide kal” diye çağrıda bulunmuyor. İlginç bir durum.

Muharrem İnce’nin parti kurup, seçimlere katılması hiç kuşku yok ki CHP’ye zarar verecektir. Yapılan anketler olası seçimde İnce’nin partisinin yüzde 6.8 oranında oy alacağını gösteriyor. Siyasi iradeye yakın medyanın bugüne dek anımsamadıkları Muharrem İnce’ye birden sevgi gösterilerinde bulunmaları boşuna değil.

Son viraja girilmeden hem Muharrem İnce’nin hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir kez daha şapkalarını önlerine koyup son kararı vermesini bekliyor parti tabanı. Sosyal demokrat seçmenin ileride yaşanacak olumsuzluklarda faturayı her iki siyasetçiye keseceği şimdiden dillendirilmeye başlandı bile.  Deniz Baykal’ın Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme bu anlamda önemli. Sonuç çıkar mı derseniz?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar