Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İndirin inecek var, diyemeyiz

Emin Çapa’yı  CNN’de, daha  sonra Halk TV’deki ekonomi yorumlamalarından tanıyorsunuz. Emin Çapa ekranlara bu defa attığı bir tweet nedeniyle geldi. Diyor ki: 31 Mart yerel seçimlerinde “oy” kullandım. Şimdi ise listelerde adım yok. 

Bu yazının konusu ister istemez, seçmen listeleri oldu. Bu nedenle seçmen listeleri üzerine bir iki kelam etmek şart oldu. 

Ordu’da değilim, İstanbul’dayım. İstanbul’da neler olduğunu, Ordulu kardeşlerime, dostlarıma, dostlarımın dostlarına anlatmak zorundayım. 

Efendim, 31 Mart yerel seçimleri İstanbul’da henüz bitmedi. 23 Haziran’da -kökleri Ordu’da olanlar da sandığa gidecek. (Kamuoyu yoklamaları sonuçlarında, Karadenizli seçmenlerin daha çok Ekrem İmamoğlu’na oy verdiğini  “tespit” etmiş...) 

İstanbul’daki Sivaslılarla henüz yer değiştiremedik ama Giresunlularla arada bir yer değiştirip ikinci sıraya oturuyoruz. Bu nedenle listelerde seçmen olarak görünüp görünmediğinizi araştırın. Bir takım ellerin sizi “YOK” saymasına asla izin vermeyin. 

*** 

İkinci bir konu... Her kim ki “Her şey çok güzel olacak” diyor, başta sanatçılar, karakaplı deftere yazılıyor. Gençler; karakaplı defterin ne olduğunu bilmezler. 

1950 yılı demokrasi tarihimize “özgür” seçimlerin yapıldığı yıl olarak geçmiştir. Halk Partisi seçimi kaybetmiş, Demokrat  Parti iktidara gelmişti. Tabii geçiş (iktidar değişikliği) kolay olmamıştı. Zamanın sıkıyönetim komutanı, Komünistlerin (Orhan Birgit’in anlatımıyla) oy kullandığını, seçimin iptali için yeterli gerekçe bulunmuştu. Cumhurbaşkanı İsmet Paşa, tabii başbakanı Şemsettin Günaltay’ın getirdiği bu bilgiyi elinin tersiyle itmiş, seçimlerin “meşruiyeti” tartışmasını bitirmiştir. 

*** 

Yıl 1960, Demokrat Parti iktidarı muhalefeti (tabii Halk Partisini) meclisten nasıl atacağının formullerini aramakta, Tahkikat Komisyonları, Vatan Cephesi hemen devreye sokulmuş. Vatan Cephesi’ne girenlerin adları Devlet radyolarından okunmaya başlanmış, Vatan Cephesi’ne girmeyenler ne olur? Vatan haini! 

12 Mart 1970 Askeri darbesi sonrası, “Balyoz Harekatı” başladı. Aydınlar, siyasiler  gözaltına alındılar. Efendim, halktaki bilinçlenme, çok çok artmış, memleket yönetilemez hale gelmiş. Önü kesilmeliymiş, o nedenle darbe yapılmış. (Ne absürt gerekçe!

***

12  Eylül 1980  darbesi de “dirlik düzenlik sağlamak” gerekçesiyle yapıldı. Kitaplar suçlu ilan edildi. Kanalizasyonlar tıkandı. Dahası var ama teferruatını bu yazının konusu değil.

 *** 

Sen nerede duruyorsun?

şimdi de sıra ona geldi. 

27 Mayıs 1960 darbesinde NATO’ya, CENTOYA, ABD ile olan ikili anlaşmalara güvence veren açıklamayı duyduğumda “Oh” be dedim. Tabii, sol/sağ nedir bilmiyordum. 12 Mart 1971 darbesinde “Türkiye İşçi Partisi İl Başkanı olarak  (gazetelerin yazdığına göre polislere) “Bir Türk bayrağı” teslim etmiştim.

(Burada bir ayrıntıya gireceğim. Adalet Partisi Ordu il Sekreteri Ferhat Gökalp, matbaaya geldi. “300 ismin olduğu listeyi polislere teslim etmediğini söyledi. -O listede kimlerin olduğunu merak edenler için doğrulanması zor ama bir tahminim var-. (Ordu’daki Sol/sosyalist, tabii ki komünistler!)

*** 

Şuraya varmak istiyorum; İktidar, iktidarını sürdürebilmesi için, her şeyi mubah sayan bir anlayışın (misyonu mu desem!) içinde. İçinden çıkamayacak kadar da ileri gidebilir, ağzına, gözüne bulaştırabilir.

Sıradan –biz- vatandaşlar, bunun ayırtına vardığımızda kul değil yurttaşız. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarıyız. Yurttaş dediğiniz, özgür iradesiyle seçer, seçilir.  23 Haziran’da  sadece İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti  demokrasi hovardalığından(!) ya vazgeçecek, ya vazgeçecek. 

İndirin inecek var, diyemeyiz...

Dünya bizi gözetliyor. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar