Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

İNFODEMİ

Bildiğiniz üzere, sosyal medya yoğunluklu olmak üzere, sanal dünyada çok fazla yanlış ve asılsız bilgiye maruz kalabiliyoruz. İşte ülkemizde bu bilgilerin doğru olup olmadıklarını kontrol etmek için kurulan bir organizasyon var: “Teyit”.

Kontrolsüzce yayılan asılsız ve yanlış bilgilerin, bilhassa Covid-19 salgınında azami seviyede olması elbette anlaşılabilir. Dünyanın ilk defa karşılaştığı ölümcül bir salgın ve bu salgını bertaraf etmek amacıyla ortaya atılan teoriler, görüşler, tartışılan tedavi ve aşı yöntemleri… İşte, en az Covid-19 kadar tehlikeli olduğu düşünülen, küresel salgına ilişkin ortaya atılan asılsız ve yanlış bilgilere “infodemi” adı veriliyor. Öyle ki, özellikle de WhatsApp gruplarında yayılan mesajların infodemiye sebep olduğuna dikkat çekiliyor.

İşte bu hafta, Teyit’in Covid-19 infodemisi ile mücadelesini odağına taşıyan, Nilgün Yılmaz ve Öyküm Hüma Keskin isimli yazarların kaleme aldığı makaleden bahsetmek istiyorum biraz. Makalede özetle, asılsız bilgilerin en çok salgının ilk ortaya çıktığı dönemde yoğun olarak yayılım gösterdiğine, asılsız ve yanlış bilgilerle mücadele etmede belirli kurumların temsilcileri ve uzmanlarına kulak vermenin, kaynakları önceliklendirmenin ve çeşitlemenin, bilimsel araştırmaların olgunluğunu tartmanın, duygulara hitap eden dramatik içeriklere şüpheyle yaklaşmanın, son olarak da doğrulama için kullanılabilecek bazı basit dijital araçlar konusunda kabiliyetimizi geliştirmenin önemli olduğuna dikkat çekiliyor (Yılmaz ve Keskin,2020).

Bu bağlamda, bilhassa Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya uygulamaları vasıtasıyla maruz kaldığımız asılsız ve yanlış bilgi içerikli paylaşımlara tedbirli yaklaşmak gerektiği ve karşımıza çıkan bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için de “teyit.org” gibi organizasyonlara başvurmanın faydalı olduğu ifade edilebilmektedir.

Not: Oldukça önemli bilgileri ihtiva eden ilgili makalenin tam metnine https://www.ttb.org.tr/kutuphane/covid19-rapor_6/covid19-rapor_6_Part74.pdf linkinden ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar