Ordu
DOLAR16.9337
EURO17.594
ALTIN983.46
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İNGİLTERE'DEN KAÇIŞ BAŞLADI

Anlaşmalı ya da anlaşmasız olarak kesin olarak AB’den ayrılacaklarını her fırsatta dile getiren İngiltere başbakanının, göreve gelmesiyle Brexit süreci hızlandı. 2,76 trilyon dolarlık milli geliri ile AB’nin ikinci büyük ekonomisi olan ve ticari ilişkilerinin yarısını Birlik içinde gerçekleştiren İngiltere, ayrılık sonrası kademeli çöküş temposuna girdi. Endişeye kapılan Londra merkezli yüzlerce şirket; başta Hollanda, Malta ve Almanya olmak üzere çeşitli ülkelere taşınmaya başladı. Sayı gün geçtikçe artıyor. İngiltere'de AB’den çıkışın acı bedelini ödemeye başladı. Sadece Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a taşınan şirket adedi 300'den fazla. Hayatın Londra'dan farklı olmaması, trafiğin tıpkı İngiltere'de gibi soldan ilerlemesi, düşük vergi sistemi sebebiyle Malta kaçışın ikinci adresi. Listenin üçüncü sırasında Almanya var. Stratejik konumu nedeniyle 100'den fazla şirket Frankfurt'a kapağı attı!

İngiltere'de işler kötü gidiyor. Dünya çapındaki birçok küresel firma kaçış planları yapıyor. Güvenli liman arayışına giren ABD merkezli dünya ilaç devi Pfizer, İngiltere'deki iki üretim tesisini kapatacağını açıkladı. Avusturyalı enerji şirketi OMV, İngiltere'de faaliyet gösteren bölümünü 1 milyar dolar karşılığında satarak petrol ve doğalgaz arama-üretim faaliyetlerini sonlandırdı. Ada'da faaliyet gösteren Japon markaları Hitachi, Fujitsu ve Nissan çıkış için fırsat kolluyor. Soğan cücüğü kadar Lüksemburg’a bile 60 şirket göçtü. İngiltere’nin önde gelen bankalarından Barclays bile, müşterilerine ait 160 milyar sterlinlik varlığı dışarı taşımak için harekete geçti. Lloyds bankacılık grubu da, gelecek üç yılda 49 şubesinin kapısına kilit vuracağını duyurdu. Grup, bu yıl da 153 şubesini kapatma kararı almıştı.

İngiltere'deki çatlak göründüğünden daha derin. Yerli düşünce kuruluşu New Financial'ın raporuna göre, AB referandumundan bu yana finans kuruluşlarının yaklaşık 900 milyar sterlin değerindeki varlığı ülke dışına uçtu! Ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde seksenini temsil eden hizmet iş kolunun büyük kısmını elinde tutan finans sektörü sallantıda! ''Ekonominin başkenti Londra'dır'' sözü artık tarihe karıştı. Ülke ekonomisinin yüzde 12’sini oluşturan finans sektöründeki 2,2 milyon çalışanın 700 bini Londra’da bulunuyor. Avam Kamarası’nın verilerine göre finans ve sigortacılık hizmetlerinin ekonomiye yıllık katkısı 127 milyar sterlin seviyesinde. Küresel Sermaye Fonlarından birinin araştırmasına göre, İngiltere'de yerleşik 222 finans şirketinden sekseni (yüzde 36) işlerini veya çalışanlarını Avrupa’ya taşıdı. 48 uluslararası banka ve varlık fonu şirketinden yirmi yedisi (yüzde 56) Birleşik Krallığı terk etmenin hesaplarını yapıyor ya da çoktan gitti.

Bir zamanlar Dünya siyaset sahnesinde fırtına gibi esen sömürgeci İngiltere'nin yerinde şimdi yeller esiyor! Artık eskisi gibi atını oynatamıyor! Bu rezil görevi ABD'ye devretti! Ekonomik buhran yaşayan İngiltere'nin geçmiş kuvvetinden uzaklaşması elbette sürpriz değil. Yeni kabuslar görüyor. İşgal altında tuttuğu Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasındaki sınır problemi her an Birleşik Krallığı barut fıçısına döndürebilir. İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın bağımsızlığını kazanma, yeni AB üyesi ülkeler olma arzusu, Brexit oylamasında İngiltere'ye sınırsız destek sunan Galler'in, karşılığında ödül olarak 'bağımsızlık' talebi, Büyük Britanya'nın siyasi bütünlüğünü önemli ölçüde tehdit ediyor. 

''Güneş batmayan topraklara'' artık Güneş doğmuyor...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar