Ordu
DOLAR18.5058
EURO17.7394
ALTIN963.98
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KDV İADESİ TARİH Mİ OLUYOR?

01/04/2022 tarihinden itibaren uygulanmak üzere 29/03/2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararı ile başlayan uygulamanın detaylarına bakacak olursak;

 

 

Büyükşehir KDV uygulaması kalktı mı?
 

Büyükşehirlerdeki net alanı 150 m2’ye kadar olan konutların KDV oranında uygulanmakta olan Arsa değerine göre kademeli KDV uygulaması kaldırıldı. Böylece Büyükşehirlerde, net alanı 150 m2’nin altında kalan konutlar  % 8 KDV’ye tabi hale geldi.Böylece İstanbul da  boğazdaki 100 metrekare daire ile Ordu Şahincili’de ki 100 metrekare daire maalesef aynı KDV oranına tabi oldu.

 

Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı kaç olacak?
 

Konut inşaatlarında maliyetlerin büyük bir kısmını arsa ve arazi alım bedelleri oluşturuyor. Özellikle hasılat paylaşımı ve kat karşılığı inşaat işlerinde arsa sahibinin durumuna göre yapılan karşılıklı faturalaşma da, ciddi oranda KDV yüklenimi söz konusu oluyor.

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, arsa ve arazi teslimlerinde uygulanmakta olan KDV oranı Yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.
 

Net alanı 150 metrekare üzeri konutlarda vergilendirme nasıl olacak?
 

Net alanı150 m2 ve üzeri konutlar uzun yıllardan bu yana % 18 KDV’ye tabi bulunuyor.
Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, net alanı 150 m2 ve üzeri konut teslimlerinde kademeli vergilendirmeye geçiliyor, bu konutların 150 m2’ye kadar olan kısmı için % 8, aşan kısmı için ise % 18 KDV hesaplanacak.

 

Büyükşehir KDV düzenlemesi hariç netalanı 150 m2’ye kadar olan konut teslimlerinde y%1 KDV uygulanıyordu.
 

Yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile, bu konutlarda KDV oranı yüzde 1’den yüzde 8’e yükseltiliyor. Bu yüzde 7’lik KDV oran farkının fiyatlara yansıtılması kaçınılmaz görünüyor. Yani, bu konutların fiyatlarında KDV oran yükseltmesinden kaynaklı artışlar olabilir.
Kentsel dönüşüm kapsamındaki konutlarda KDV oranı değişecek mi?

Kentsel dönüşüm kapsamındaki net alanı 150 m2’ye kadar olan konutlarda uygulanmakta olan % 1 KDV oranı aynen muhafaza ediliyor, bundan sonraki dönemlerde de % 1 KDV hesaplanmaya devam edilecek.
Ancak, kentsel dönüşüm mevzuatı kapsamında inşa edilen ve net alanı 150 m2’yi aşan konutlarda, 150 m2’ye kadar % 1, aşan kısım için %18 KDV hesaplanacak.

 Yeni düzenleme eski ruhsatlar için geçerli mi?

 

Yeni yapılan düzenlemeler 01/04/2022  tarihten itibaren alınan yapı ruhsatları için geçerli olacak. Yayınlanan  Cumhurbaşkanı Kararının yürürlük tarihinden önce alınmış yapı ruhsatları kapsamında inşa edilen/edilecek olan konutlar önceki düzenlemelere tabi olacak. Bu şekilde, kazanılmış haklar da korunmuş oluyor.
 

Konut sektöründe KDV iadesi azalacak mı?

Yapılacak bu düzenlemelerin en önemli sonucu, konut sektöründe orta vadede KDV iadelerini azaltacağı gerçeğidir. Bunu da yaşayarak göreceğiz.

                                                                              Mali Müşavir Bağımsız Denetçi

                                                                                               Gökhan ŞAHİN

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar