Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Yalçın Arslan

Yalçın Arslan

Mail: [email protected]

reader

İnşaatta deniz kumu kullanmak tehlikeli mi?

Bundan 25 yıl kadar öncesinde denize girmek ve güneşlenmek için ailemle, yerleşiminde az olduğu Akyazı Mahallesinin geniş ve uzun kumsallarını tercih eder, sahillerinde plaj voleybolu oylar, kumsalın ve denizin tadını çıkarırdık.

1990’lı yılların ortalarına doğru Civil Deresinden ekskavatörlerle (Kepçe) kumlar alınmaya başlanınca, fizikteki etki-tepki prensibinde olduğu gibi Doğa tepkisini ortaya koydu ve o güzelim geniş kumsal yavaş yavaş çekilmeye başladı ve çok değil 2000 lerin başlarında ise araç yoluyla deniz arasında 5-10 metre kadar mesafe kaldı sonucunda ise denizin dalgalı olduğu günlerde dalgalar yola kadar ulaştı. En nihayetinde durumu kontrol altına almak için dalga kıranlar (“T” ler olarak bilinir) inşa edilmeye başlandı ve sahil bugünkü halini aldı. 

Peki Civil deresinden alınan kumlarla ne yapıldı?

Bina yapımında mı kullanıldı?

Kullanıldı ise deniz kumunun inşaatlarda kullanılmasının tehlikesi var mıdır?

Şehrimizde yapılan binaların neredeyse tamamı betonarme (fransızca kökenli bir kelime olup, “beton” ve “arme” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur) olarak inşa edilmiştir, betonu oluşturan ana bileşenlerde su, çimento, agrega (mıcır, çakıl) ve kum’dan oluşmaktadır.

Bu bileşenler belirli oranlarda karıştırıldığında beton dediğimiz basınca mukavim bir malzeme oluşur.

Beton içeriğinde bulunan her malzeme belirli bir kalite standardını sağladığı takdirde hesaplanan dayanımı verir, “kum” için de bu durum geçerlidir.

Kum’un temiz olması, içeriğinde yabancı ve organik maddelerin olmaması önem arz etmektedir, deniz kumunda bulunması muhtemel deniz kabuğu gibi maddelerin temizliğinin yapılmaması durumunda betonun içinde boşluklar yaratması beklenir ve bu boşluklar betonun dayanımı negatif yönde etkiler.

Temizliği düzgün yapılmış, organik ve yabancı maddelerden arındırılmış kum kullanmanın bir sakıncası olmamakla birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Umarım Civil Deresinden alınan kumlar için de bu işlemler yapılmıştır...

Bir sonraki yazımızda deprem konusunu ele alacağız...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar