Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

İNSAN ODAKLI BİR PROJE İLE ÇAMAŞ’TA ŞEFKAT DAĞITILIYOR, YA BİZDE…

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çambaşı Yaylası'na “Serender Tatil Köyü” yapılacakmış. Herkese hayırlı uğurlu olsun. Aslında bir özel sektör yatırımı olması gereken bu “Yayla Projesi” Ordu turizmine yine de büyük katkı sağlayacağı aşikârdır. Geçen gün yerel basında bu projenin tahmini ilk maliyeti toplam 3.823.060 TL iken, DOKA’ nın hibe destek miktarının ise 2. 201.419 TL olduğu açıklanmıştı. Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden şimdilik evdeki hesaplara göre 1.621.641 TL çıkacağı görülüyor.

Ama şahsi düşünceme göre “Belediyecilik” sadece beton, asfalt,  yol, su ve turizm gibi zaten görev alanında olan bu tür alt yapı yatırımları yapmaktan ibaret değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her platformda yaptığı konuşmalarda söylediği gibi” Devlette insan odaklı, insanı merkeze alan” bir yönetim anlayışı olması da gerekir.

İşte tam bu arada gözden kaçan örnek bir proje Çamaş’ta uygulanmaya başladı. Valilikten ve Büyükşehirden yapmasını beklediğimiz hem hayırlı hem faydalı böyle bir projeyi; Çamaş ilçemizin genç Kaymakamı kendi sınırlarında başarıyla uygulamaya başlamış bile.. Böyle güzel insan odaklı projeleri görünce insan gerçekten çok memnun oluyor ve duygulanıyor. Çünkü Çamaş Kaymakamı, Devletin sadece alt yapıyla değil, insan odaklı projelerle de vatandaşın yanında olduğunu ispat ediyor. Kaymakam Hasan Gökpınar’ı tebrik ediyorum.

Çamaş Kaymakamı Hasan Gökpınar’ın başlattığı bu proje hakkında biraz daha detaylı bilgi vermek istiyorum. Ordu’nun Çamaş ilçesinde yardıma muhtaç, kendisine bakacak kimsesi bulunmayan, yalnız yaşayan ve günlük işlerini idame ettirebilecek durumda olmayan, yaşlı engelli ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların evlerinin temizliği, yemekleri, kişisel bakımları ve ilaç kullanımlarının takibi Çamaş Kaymakamlığı tarafından bu proje kapsamında hassasiyetle yapılıyor.

Çamaş Kaymakamlığı’nca hazırlanan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca desteklenen ‘Temiz Evim Projesi’ ile ilçede yardıma muhtaç, kendisine bakacak kimsesi bulunmayan, yalnız yaşayan ve günlük işlerini idame ettirebilecek durumda olmayan, yaşlı engelli ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların evlerinin temizliği, yemekleri, kişisel bakımları ve ilaç kullanımlarının takibi yapılıyor. Çamaş ilçesinde 30 ailenin yararlandığı “Temiz Evim Projesi” Kaymakamlıkça hazırlandığı ve ilçe de tespit edilen 65 yaş üstü yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara temizlik hizmeti veriliyor.

Yaşlı ve hastaların ödemeleri gereken faturalarının takibi tek tek yapılıyor. Tüm bu hizmetleri hazırlanan proje kapsamında vatandaşlara Kaymakamlık ücretsiz olarak sunuyor. Projenin finansmanını Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü sağlıyor. Yöre halkının çoğu gurbetçi olduğundan bu insanların yapayalnız durumda tek başına yaşayan yaşlı büyükleriyle aynı zamanda dostluk, arkadaşlık yapıyorlar. Onlarla birlikte sohbet ediyorlar, birlikte çay içiyorlar, yemek yiyorlar. Onlara aile sıcaklığını yaşatıyorlar. “Temiz Evim Projesi” uygulanan aileler de böyle bir projeden çok memnun ve mutlu olduklarını dile getiriyorlar.

Yerel yönetimler hizmet denince sadece alt yapı değil, Çamaş Kaymakamı gibi içinde aş olan, iş olan, yardım olan, sevgi ve şefkat olan, çok fiyakası ve cafcafı olamayan insan odaklı çeşitli projelerle de vatandaşın yanında olduğunu göstermelerini acilen bekliyoruz. Ordu’ya dair manevi güzellikleri içinde muhafaza eden, insan odaklı yeni projelere imza atlamalarını bekliyoruz. Haydi, buyurun, şimdi top, sizlerde…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar