Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İnsan olmak zor

Gerçekten çok zor insan olabilmek.  Olaylara hoşgörü ile yaklaşmak, akılcı düşünmek, sevgi ve saygıyı koruyabilmek çok zor günümüzde.

Yusuf Topal’ın Giresun’da yatalak eşine ilaç yazdırmak için gittiği Aile Hekimliği’nde yaşanan olaylar sonucu yaşamını yitirmesi insanlığın bir kez daha sorgulanmasına yol açtı. 82 yaşındaki yurttaşın reçete yazdırma talebine aile hekiminin olumsuz yaklaşımı ile başlayan tartışmanın, polislerin gözaltına almak için dedesi yaşındaki kişiye ters kelepçe takması, biber gazı sıkması ve yorgun kalbinin baskılara karşı koyamaması ile sonuçlanması insanlığın yüz karasıydı.

Ne olurdu o hekim reçeteyi yazsaydı? Zaten eşinin yatalak olduğunu, sağlık ocağına gelemeyeceğini elindeki raporla belgelemişti Yusuf Topal. Ne gerek vardı belki de babasından büyük o insanı butona basarak polise teslim etmeye?

Ya polislerin davranışına ne demeli? Karşı koyuyorsa elleri ters kelepçe yapılarak, biber gazı sıkılarak mı etkisiz hale getirilmeliydi? O yaştaki insanın ne denli karşı koyacak gücü olacak, ne kadar direnebilecekti? İlla gözaltına alınacaksa yöntemi bu mu olmalıydı? Ters kelepçe yaparken, biber gazı sıkarken hiç mi aile büyükleriniz göz önüne gelmedi? 82 yaşındaki bir kişi ne kadar direnebilirdi size?

Daha çok sorular akla gelebilir. Her neyse sonuçta bir insan yaşamını yitirdi pisipisine.

Yusuf Topal’ın başına gelen olaylar, ölümü Türkiye’nin vicdanını incitti. Devlet de üzüldü insanlığa yakışmayan bu tablodan, görüntüden. Nitekim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Topal’ın ailesini arayarak üzüntülerini, taziyelerini iletti, olayın takipçisi olacağını bildirdi. Umarım, birkaç gün sonra unutulmaz Türkiye’yi üzen, vicdanları yaralayan kara olay.

Her daim hekime ve sağlıkçılara şiddete karşı çıkan biri olarak, Giresun’daki hekimin Yusuf Topal’a davranışını onaylamıyorum. Umarım bu kötü örnek sağlıkçılara şiddet uygulamaya eğilimlerin gerekçesi olmaz. Yine vurguluyorum, hiçbir neden 24 saat görevi başında insanlık için uğraşan doktora, hemşireye ve diğer sağlık çalışanlarına saldırıyı, şiddetti haklı kılmaz. Ne olursa olsun, hekimlerin öldürülmesine, dövülmesine toplum olarak karşı çıkmalıyız. Her gün gazetelerde okuduğumuz sağlıkta şiddet haberlerinden büyük üzüntü duyuyor, kınıyoruz.

Ancak, doktorların ve sağlıkçıların hastaya, yakınlarına daha hoşgörülü yaklaşmaları, yardımcı olmaları, baştan savmamaları ant içtikleri Hipokrat Yemini gereği davranmaları gerekir. Tamam, aldıkları ücret günümüz koşullarına göre hayli düşük, hasta sayısı çok fazla. Çalışma koşulları ve ortam belki de çok kötü. Anlıyorum, bu olumsuz koşullar gerginlik yaratabilir,sinirli olabilirler. Ancak hastayı ve yakınlarını üzecek davranışlarda bulunmalarını hiç bir zaman haklı kılmaz.

Hele hele hastanelere göre, daha az kişinin geldiği aile hekimlerinin hastalara ve ilaç yazdırmaya gelenlere karşı daha hoşgörülü olmaları, daha sevecen yaklaşmaları çok mu zor. İşte Yusuf Topal, elinde raporu olmasına rağmen yatalak eşine ilaç yazdırmak istiyor, hekim yazmıyor. Sonrasında gelişen nahoş olaylar Topal’ın ölümüne neden oluyor.

O aile hekimi gibi, 82 yaşındaki Topal’ı gözaltına almak isteyen polislerin tutumu da çok incitici ve üzücü. Dediğim gibi o yaştaki insana ters kelepçe takıp, gözüne biber gazı sıkmak kimsenin aklına getirebileceği olay değil.

Elbette ki,  Giresun’daki üzücü olaya yol açan hekim ve polislerin çirkin davranışından ötürü meslektaşlarının tümünü suçlamak, genelleme yapmak doğru yaklaşım olmaz. Ancak o kötü olaydan acı  ders alarak, çıkarımda bulunarak  gerekli önlemleri uygulamak, hayata geçirmek şart. Kuşkusuz bunu sağlayacak da devletin kendisi.

Dedim ya, paranın, maddi çıkarın her şeyin önüne geçtiği günümüzde insanlığını koruyabilmek, sağduyulu davranabilmek, öfkeye yenilmemek, vicdanının sesini dinleyebilmek çok zor. Bu tür insanlar o kadar azaldı ki, giderek de tükeniyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar