VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

İNSANİ BİR MESELE HAYVANLAR

Günlerdir TV haberlerinde hayvanlara yönelik yapılan kötü muameleyle ilgili olumsuz haberleri sıkça izler olduk.
Kentli insanların kendini bilmez egolarının bu hayvanlara yaptıkları kötü ve keyfi muameleleri hatta öldürme eylemiyle neticelenen bir fiil içinde olmaları insanlığımızı sorgulamamız gerektiğini ortaya koymaktadır.
İnsan kılığına girmiş insafsızların kendilerini mutlu veya rahatlamış hissetmelerinin getirdiği keyfiyetçi tavırları hayvanlara yaptıkları insanlık dışı muameleler karşılığında; sadece şikayete bağlı olarak alacakları cezanın yasal müeyyidesi, kabahatler kanununda kapalı yerde sigara içme yasağı karşılığın da aldığı para cezası kadar olmasıdır.
Bu netice bizim insanlık olarak acizliğimizi gösterir.
Ceza kanunumuz; cana kıymanın cezasını hapis olarak öngörüyor. Fakat konunun ciddiyeti sadece öldürülen canlının insan olmasıyla ilgili.
Hayvanın canına kıymanın cezasının ise sadece kabahatler kanununa tabi olması... Can candır. Canı yaratan Allah’tır. Bu durumla ilgili ayet bile vardır. Hayvanlarsa; Allah’ın dilsiz kullarıdır.
Bu dünyada insanlık alemine hizmet için yaratılmış canlılardır. Yani insanlık için iyi bir manası, anlamı vardır. Yılan toprağı tartar, karınca kararınca işler yapar, it ürür kervan yürür, en iyi dost köpektir. At binenin kılıç kuşananın, leyleğin ömrü laklakla geçer, güvercin haberci, arı dünyanın mayası, kelebek ömrü bir gün olanı, eşeklik baki kalanı, tilki en kurnaz olanı, karga kurnaz tilkiye kananı, ayı sevdiği postu yere çalanı, şempanze komik olanı, kedi nankörlük yapanı ama en temiz olanı. Tavşan kaçanı, tazı tutanı, çıta en hızlı koşanı, kaplumbağa en yavaş olanı, aslan ormanlar kralı.
Kısacası;
Hiç birinin de İnsanlığa yok bir zararı...
İnsanoğlu çiğ süt emmiş,
Nefsi ile hareket etmiş,
Bütün dünyada ki kötülüklerin,
Sebebi haline gelmiş.
Böyle bir ironiyle hayvanlara yaklaşmalı yaradılış gayemizi öğrenmeye çalışmalı.
Kanun yapıcılar bu konuyu gündemine alsın, hayvanlar dünyamızın bir parçası olsun. Çare bizim elimizde çözüm elbette eğitimde, hayvanlara sevgi gösteren insandır tek kelimeyle. İnsan önce kendini sevecek sevgiyi kendine laik görecek. Kendine sevgisi olmayanın başka canlara merhameti olmayacağını bilecek.
Öyle ya yaşıyorsak iyi yaşamalı en olgunundan tavır takınmalı sorumluluklarımızın farkında olmalı, bu dünyaya ve insanlığımıza yakışır işler yapmalı.
Bu dünya hepimizin kıymetini bilelim. Hayvanlara dünyayı dar etmeyelim. Dünya fani, ölüm ani, geriye kalan; insanlığın iyi ya da kötü eseri.
Hayvanları sevin; sevmeyenler uzak durun. Hiç bir hayvanın sizinle bir meselesi yok! Çünkü onların nefsi yok. İçgüdüleriyle yaşarlar, içten pazarlık yapmazlar.
Dostlukları da, yakınlıkları da gerçektir. Bunun için tek ihtiyaçları olan sevginizdir ya da gölge etmemenizdir.
Saygılarımla…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar