VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9413
EURO18.2575
ALTIN1024.7
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

İnsanlıktan çıkma hali...

Ben cumartesi akşamı bu yazıyı yazarken Elazığ’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 29’a, yaralı sayısı da 1542’ye ulaşmıştı. Tek iyi haber, enkazdan 45 kişinin sağ çıkarılmış olmasıydı.

Deprem de büyük, acımız da, tek dileğimiz kurtarılanların sayısının giderek artması, tek tesellimiz, bu felaket karşısında ülke genelinde tek yürek olabilmemiz...

Cumartesi akşamı oynanan Fenerbahçe-Başakşehir maçının bitimine dakikalar kala, tribünleri dolduran 40 bini aşkın Fenerbahçe taraftarı, deprem bölgesine gönderilmek üzere, atkıdan eldivene, formadan şapkaya dek üzerlerinde sarı lacivert ne varsa saha kenarına atmışlar. Beşiktaş taraftarları da aynı hassasiyeti Van depreminde göstermişler. İnsanı duygulandıran ne güzel davranışlar bunlar...

Depremin ardından AFAD başta olmak üzere UMKE, Jandarma Arama Kurtarma, çevre illerdeki itfaiye ekipleri de dahil tüm resmi ve sivil kuruluşlar yardım için bölgeye koştu. Bu can kaybının daha da artmaması için çok önemliydi.

Zaten haber duyulur duyulmaz Türkiye ayağa kalktı. Ben yazımı yazarken, bir yandan da Ordulu yardımseverlerin deprem bölgesine gönderilmek üzere topladıkları yardım paketlerinin fotoğrafına bakıyordum. Aynı duyarlılık Türkiye’nin dört bir yanında da gösterildi ve bölgeye yardım için kampanyalar düzenlendi.

Zaten eğer böyle bir felaket karşısında tek bir vücut olmayacaksak, başka ne zaman olabiliriz ki?

Ama doğa gibi insanlık alemi de her rengi barındırır içinde. Beyazı da var, siyahı da. İyisi de var, kötüsü de. Acı karşısında yüreği sızlamayan, acıdan çıkar sağlamayla çalışanlar da var.

Adı lazım değil bir politikacı depremin ardından, bir video paylaşarak, “Sağlam olması gereken yerlerin başında hastaneler geliyor fakat durum oralarda da iç açıcı değil” diye yazmış ve bir video paylaşmış. Ancak paylaştığı videonun Elazığ’da değil de Şanlıurfa’da tadilat gören bir hastaneye ait olduğu ortaya çıkınca, paylaşımını silmiş!..

Oyuncu olduğu söylenen bir kadın ise, “Hop güncelleme 6.5... Biliyorsunuz bir dereceden sonra o ilde vergi filan depremden dolayı muafiyet alıyor,” demiş. Böyle bir cümleden siz ne anladınız bilmiyorum, ama ben anladığımı söyleyeyim: Yani, devlet deprem bölgesinden vergi alabilmek için depremin büyüklüğünü gizliyormuş!!!...

Yahu, güneşinde ısındığın, havasını soluduğun, suyunu içtiğin, insanlarından alkış ya da oy talep ettiğin bir ülkede deprem oluyor ve sen bir “geçmiş olsun” cümlesi dahi kurmadan, yalan paylaşımlarda bulunuyorsun!!!...

Üstelik bunlar toplum tarafından tanınan ve bilinen insanlar... Bu nasıl bir insanlıktan çıkma halidir, bu nasıl bir duygu sefilliğidir, bu nasıl bir çıkarcılıktır anlayan beri gelsin.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar