Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İNTERNETTE İHRACAT MÜŞTERİSİ BULMAK

Müşteri talep ve ihtiyaçlarına uygun bir ürün yaptınız. Fakat bu yeterli değil. Bu rekabetçi dünyada sadece anlatmak da yetmez. İhracatta, hedef pazara yaklaşmak için kullanabileceğiniz tüm araç ve faaliyetleri devreye koymalısınız. Her biri birbirinden etkili ve maliyetli yöntemler yanında internetten müşteri arama seçeneği de bunlardan bir tanesi.

İnternet iletişimi temelde iki gaye taşır. Potansiyel müşterileri ürünün faydaları ve varlığı konusunda bilgilendirmek ve müşteri memnuniyetini garantilemek için ürünün doğru kullanımı konusunda bilgi sunumu. Aslında özünde verdiğiniz mesaj;  "ürünümü satın al"dır. Ama göz önüne alınması gereken başka bir faktör vardır. Müşteri adayı bu tür mesajlara dikkat etmez.  Bu zaten pek de mümkün değildir. Özellikle gelişmiş firmaların her gün onlarca mesajla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Dolayısıyla alıcılar görmek istedikleri veya istemedikleri konusunda seçicidir. Bu sebeple internet iletişimi, müşterinin ilgisini çekecek kadar ilginç bir fikir değildir. Öyle olsaydı her yıl dünyada farklı sektör ve ölçekte organize edilen fuar ve sergilere gerek olmazdı.

İnternetten yurtdışında müşteri bulmak genelde uluslararası ticarete girmeye çalışanların ilk denediği basit bir yöntemdir. Ancak günümüzde bu ucuz yatırımla kısa sürede sonuç alınacağı ve önemli ölçüde başarı kazanılacağını söylemek oldukça zor. Asıl amacınız müşteriye ulaşmak olsa bile, karar vericiler ile irtibata geçerken sanal dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz. İnternet alemi web sitelerinde kendini ithalatçı tanıtan güvensiz kişilerle dolduğundan yanlış bir adımınız dış pazara yönelmeyi ertelemenize neden olabilir.

Her gün gönderdiğiniz elektronik postalar sadece bir tanıtım aracı niteliğindedir. Hedef kitlenizin gözündeki konumunuzu belirleyici değildir. Beklentilerinizi asla karşılamaz. ''Ördek yürüyüşüyle'' ilerleyen ticaretinize hız ve güç katacak en doğru hedef fuarlardır. İnternet üzerinden müşteri aramak yerine bütçenize ve ürününüzün pazar payına en uygun bir ticari fuarda yer almanız ticari başarınızı üst noktaya taşıyacaktır. Bu şekilde müşterinize daha doğru yaklaşabilir, yüz yüze görüşerek kültürel ve sosyal farklılıkların üstesinden kolayca gelebilir hatta yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşebilirsiniz.                     

*

Herkes ihracatçı olsun; aşılmadık sınır kalmasın diye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar