Ordu
DOLAR17.12
EURO17.595
ALTIN973.81
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İNTERNETTE İTHALATÇI BULMAK

Bu yazımda dış ticarette en çok merak edilen soruların başında gelen ''internette ithalatçı müşteri bulma'' konusunu anlatacağım. İnternet üzerinden müşteri bulma dış ticarette buzdağının sadece görünen kısmıdır. Çünkü internetten ve ilgili sitelerden doğru müşteriyi bulmanız kolay değil. Ayrıca kimi veya neyi aradığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bulduğunuzda da anlamayabilirsiniz. İnternet üzerinde, dış ticaret yaptığını iddia eden birçok firma var. Ancak bu firmalar gerçek mi yoksa sahte mi? Bunu tam olarak bilmenin imkanı yok. Özellikle Afrika’da iletişim bilgileri olan bir firma, internette kendisini büyük bir firma olarak gösterebilir ancak gerçekte bir ofisi bile olmayabilir. Güvenilir firmaları çok iyi araştırmanız gerekir. 

 

Müşteri talep ve ihtiyaçlarına uygun bir ürün yaptınız. Fakat bu yeterli değil. Bu rekabetçi dünyada sadece anlatmak da yetmez. İhracatta, hedef pazara yaklaşmak için kullanabileceğiniz tüm araç ve faaliyetleri devreye koymalısınız. Her biri birbirinden etkili ve maliyetli yöntemler yanında internetten müşteri arama seçeneği de bunlardan biri. İnternet iletişimi temelde iki amaç taşır. Potansiyel müşterileri ürünün faydaları ve varlığı konusunda bilgilendirmek ve müşteri memnuniyetini garantilemek için ürünün doğru kullanımı konusunda bilgi sunumu. Aslında özünde verdiğiniz mesaj; "malımı satın al." Ama göz önüne alınması gereken başka bir faktör vardır. Müşteri adayı bu tür mesajlara itibar etmez. Bu zaten pek de mümkün değildir. Gelişmiş firmaların her gün onlarca mesajla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Dolayısıyla alıcılar görmek istedikleri veya istemedikleri konusunda seçicidir. Bu sebeple internet iletişimi, müşterinin ilgisini çekecek kadar ilginç bir fikir değildir. Öyle olsaydı her yıl dünyada farklı sektör ve ölçekte organize edilen sergilere gerek olmazdı. Web sitelerinden yurtdışında müşteri arama, uluslararası piyasaya girmeye çalışanların ilk denediği basit bir yöntemdir. Ancak bu ucuz yöntemle başarı kazanılacağını söylemek oldukça zor. Asıl amacınız müşteriye ulaşmak olsa bile, karar vericiler ile irtibata geçerken sanal dolandırıcıların tuzağına düşebilirsiniz.

 

İnternet alemi güvensiz kişilerle dolduğundan yanlış bir adımınız dış pazara yönelmeyi ertelemenize neden olabilir. Her gün gönderdiğiniz elektronik postalar sadece bir tanıtım aracı niteliğindedir. Hedef kitlenizin gözündeki konumunuzu belirleyici değildir. Beklentilerinizi asla karşılamaz. Ticaretinize hız ve güç katacak en doğru hedef fuarlardır. İnternet üzerinden müşteri aramak yerine bütçenize en uygun bir fuarda yer almanız ticari başarınızı üst noktaya taşıyacaktır. Bu şekilde müşterinize daha doğru yaklaşabilir, yüz yüze görüşerek kültürel ve sosyal farklılıkların üstesinden kolayca gelebilir hatta yerelden dünya çapında uluslararası bir firmaya dönüşebilirsiniz.                     

*

Doğru hedef, doğru sonucu doğurur…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar