Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ GÜVENLİ Mİ?

İnternetten alışveriş temelde iki gaye taşır. Firma için potansiyel müşteriyi ürünün faydaları ve varlığı konusunda bilgilendirmektir. Özünde verdiği mesaj; "ürünümü satın al"dır. Müşteri adayı için hem paradan hem de zamandan tasarruf imkanı sağlayan hızlı bir yöntemdir. Mağazaların çalışma saatlerine uymak zorunda kalmadan, günün her saatinde online alışveriş sitelerine ulaşabilmek insanları özgürleştiriyor! Gezegeni kasıp kavuran, toplumsal hayatı yeniden hizaya sokan korona virüs salgını, yeme/içme gibi en temel ihtiyaçları bile internete taşıdı. Bu durum internet alışverişlerinin güvenilirliği konusunda soru işaretlerini bir defa daha hatırlattı.

         Sosyal medya mecraları üzerinden satışlar çok dikkatli olmayı gerektiriyor. Gözünüzü açık tutmanız gereken bazı önemli noktaları sizler için derledik. Tüketicilerin alışverişten önce mutlaka internet sitesini araştırması gerekiyor. İnternet sitesinin adını adres satırına yazın. Eğer web sayfasında bir noktalama işareti fazlalığı, logosunda renk tonu farklılığı, yazı karakterinde bir değişiklik varsa o site muhtemelen taklittir. Sitede mutlaka sanal POS yani online ödeme özelliği aranmalı. Çünkü bankalar veya BDDK lisanslı ödeme hizmetleri sunan şirketler internet sitelerini ve satıcıları POS vermeden önce inceliyor. Ayrıca ödemeyi bir süre beklettiği için iade sorunu daha az yaşanıyor. 3D Secure isimli güvenlik sistemi kredi kartı ödemelerinde kullanılıyor. Bu şekilde karttan para çekilmeden önce kullanıcının telefonuna  bankasından onay şifresi geliyor. Sitenin adresinin https:// ile başlamasına ve sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat edin. Bu sistem kartların başkaları tarafından kopyalanmasını engelliyor. Piyasa fiyatının çok altında olan ürünlere şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Arama motorundan ilgilendiğiniz ürünün yaklaşık fiyatını öğrenin.

         Doğru alışveriş, güvenli siteyi bulmakla başlıyor. Sitenin veya satıcının iletişim bilgilerini iyi araştırın, hatta telefon açarak kontrol edin. Telefondaki kişinin o internet sitesinin ismini kullanması çok önemli. Ürünün stoklarda olup olmadığını ya da kargoya ne zaman verecekleri gibi basit sorular sormak işinizi kolaylaştırır. Konuştuğunuz kişinin ismini de mutlaka sorun ve not edin. Son dönemde TV veya internetten satılan ürünlerde kapıda ödeme seçeneği de kullanılıyor. Bankalarla çalışamayan ve POS alamayan şirketler kapıda ödemeyle satış yapıyor. Ancak burada da sahte veya yanlış ürün gönderimi riski bulunuyor. Alışveriş yapılan bilgisayarın ortak bilgisayar olmamasına dikkat edin. Çünkü kart bilgilerini otomatik olarak kaydetme riski veya ağ güvenliği konusunda problem yaşayabilirsiniz.

         Herkes alışveriş tercihlerinde serbesttir. İnternetin hayatımızın her aşamasında yer aldığından bahsetmenin bile gereğinin olmadığı çağda çok sayıda alışveriş sitesi olsa da e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak bana korkutucu bir gerilim filmi gibi geliyor. Ürüne dokunarak, test ederek, pazarlık yaparak alışveriş yapma geleneğine sahibim.

*

Yazı, çokça ikaz ve hayrettir; biraz da söz...

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar