Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

IRKÇILIK ÜZERİNE

Geçtiğimiz günlerde toplu taşımada, tesadüfen yanımda bulunan iki gencin sohbetine kulak misafiri oldum. Dolmuşa binen 2 Suriyeli gence bakarak içlerinden bir tanesi: "Nefret ediyorum bunlardan " diye söylendi. Diğeri de, "Türklere saldırıyorlarmış bunlar" diye arkadaşının ırkçı ve nefret dolu söylemine sözde gerekçe buldu.  Aynı örneği tersten de düşünmek mümkün. Zira, geçtiğimiz haftalarda Suriyeli birinin yoldan geçenlere evinden dışkı attığını da gazetede okumuştum. Bunun hemen ardından da; yine havalimanında çalışan Kürt genç bir vatandaşımızın sevdiği kızın kendisini salt etnik kimliğinden dolayı reddetmesi hasebiyle intihar ettiği yer aldı haberlerde.

İnsanların seçmediği etnik aidiyetleri ile ilgili olarak ayrımcılığa maruz kalması bu zamanın ve bu ülkenin en önemli problemlerinden biri olmaya ( ne yazık ki hala) devam ediyor. Öncelikle, yapılan hataların ya da eylemlerin etnik kimliklerden bağımsız düşünülmesi neden bu kadar zor gerçekten akıl alır gibi değil. Suriyeli birinin işlediği suç neticesinde tüm Suriyelilere nefret kusmak; PKK terörü hasebiyle tüm Kürtleri hedef göstermek nasıl bir akıl tutulmasının ürünü?

Unutmayalım, bu ülkede her saniye suç işleniyor. Taciz, tecavüz, istismar, işkence başta olmak üzere tüm bu suçların failleri ile hepimiz aynı etnik kimliği paylaşıyoruz diye kendimize hakaret edilmesini; tarafımızın aşağılanmasını kabul eder miydik?

Kabul eder miydiniz?

Sosyolojik araştırmaların gösterdiği çok önemli ve şaşmaz bir sonuç var. Etki; tepki doğurur. Yani, insanlar salt etnik kimlikleri hasebiyle dışlanır ve ayrımcılığa maruz kalırlarsa, bu  durum da onlar açısından aynı nefreti açığa çıkarır ve netice olarak tüm bu nefret döngüsü tek bir şeye hizmet eder; teröre ve savaşa.

Ünlü bir müzisyen olan Pablo Casals şöyle der:

"Bir insanın ülkesini sevmesi takdir edilecek bir şey. Ama sevgi neden sınırda bitmek zorunda?"

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar