Ordu
DOLAR12.3703
EURO13.9554
ALTIN713.28
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

İş Bankası

Ailede bir damat, bir de kayınpeder bankacı olunca, bankacılık hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu bakımdan fikir yürütme hakkım var. Hiç kimse de çıkıp Rüştü:“bilgi sahibi olmadan fikir yürütüyorsun” diyemez Nokta  

Ziraat Bankası, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Milli bankası…

İş Bankası ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin İlk Milli Bankası!

Ziraat Bankası 1863 yılında “Memleket Sandıkları”nda toplanan 1 kuruşlarla kurulmuştur.

İş Bankası ise, 1 milyon sermaye ile 1924’de kuruluyor.

Özel(Devlet değil)  bankanın ilk ortağı Mustafa Kemal Atatürk. 250 bin lira vererek,  250 hisse alıyor.

(Bankanın İlk Genel Müdürü Celal Bayar, anılarında “bir hisse bin lira olunca ortak bulmakta çok zorlandıklarını) anlatmıştır.

***

 Buraya gelmek için 1923 yılı Şubat/ Mart aylarında 1135 delegenin katılımıyla toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne bakmamız lazım.

Devlet’in bankası Ziraat Bankası var. Adı üstünde Ziraat Bankası… Kime kredi verecek? Tarımcıya değil de(olmayan) burjuvaziye mi?

İzmir İktisat Kongresi, Türkiye’nin ilk özel sektör yaratma projesidir. Bir tarafta emek saikiyle geçinenlerin bankası Ziraat; diğer tarafta, “Milli Burjuvazi”nin İŞ Bankası.

***

Yıllar yıllar sonra neyi tartışıyoruz. Atatürk’ün vasiyetini…

Aklı evelerin, İş Bankası’nı  -CHP’nin arpalığı sanarak-(!) başlattıkları her girişim, Hukuk mücadelesi sonucu geri tepmiştir. 

Yoruma gerek var mı? Bu defa da geri tepecektir. Osmanlıda mülk “beytül maldı”; yani Osmanlı Hanedanı’na aitti. (Has, Tımar, Zeamet, Miri toprak dağıtımı ve “Mültezimlikler” ayrı bir yazı konusudur.)

Arazi Kanunu 1858, Mülkiyet Kanunu 1867’de çıktı.  Demek ki sahibi olduğun mülkü satabilir; satanınkini de alabilirsiniz.

(Babamın vasiyeti, “şu mülklerim üç erkek çocuğundur”, dedi. Diğer hissedarlar dava açtı. “Vasiyetin dışında kalan arazilerin verimi düşüktür, bu hakkaniyetli bir dağıtım değildir” diye dava açtılar. Sonuç: Hâkim karşısına çıktık. Vasiyetin bozulmasını -biz üç çocuk da- isteyince vasiyet bozuldu, mülk 9’a bölündü.

Noter Nusret Bey: “Babanın vasiyeti Noter’dendi. Vasiyete ehil olup olmadığı soruşturulmadan Vasiyetname hazırlanmaz”!)

Neyse 67 yıl, geride kaldı.

Atatürk’ün vasiyetini bozmak isteyenler, önce Gazi Maraşal Mustafa Kemal Paşa’nın akıl sağlığı yerinde miydi, değil miydi; bu konuda hukuki icazet alması gerekir.

Öyle ya varlığını evlat edindiği 6 çocuğuna değil de, -kurucusu olduğu CHP’nin gözetiminde- Türk Tarik Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na bıraktı.

Burada söz; 6 evlada düşer: Mahkemeye giderler; şöyle bir dava açarlar:

“Yüce Makama;

Vasisi bulunduğumuz Mustafa Kemal Atatürk, İş Bankası’nda sahibi olduğu 28.08 Hisseyi aşağıda adı geçen 2 “Özerk” kuruma bırakmıştır. Bizleri mağdur etmiştir.”

***

Dağıttık toparlayalım: Atatürk,  6 evladına,  83 Milyonluk bir ülke bıraktı.

Hepimiz, O’nun biz ve bizden sonraki nesillere bıraktığı ülkede -kişisel hırslardan arınmış- yaşamak istiyoruz.

Kimseye, arsıza, hırsıza – (ağzımızdan yel alsın) “Gözünü toprak doyursun” diyor muyuz?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar