VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8788
EURO18.4489
ALTIN1028.2
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İş yapmak ve yaşamak

Merkezi, ABD’nin New Jersey kenti olan ve 104 yıldır kesintisiz yayımlanan iş dünyası dergisi Forbes’in Türkiye ayağı 81 ili kapsayan bir araştırmaya ev sahipliği yapıyor.

Forbes’in “iş yapmak ve yaşamak” için 81 il içinde nereyi tercih edersiniz listesinde Ordu, 43.05 puanla 44. sırada yer aldı.

Aldığımız puana ve sıralamaya bakarsanız, iş ve yatırım yapmak dolayısıyla yaşamak için pek cazip bir kent değiliz.

İstanbul, hem yaşamak hem de iş yapmak için en cazip ilimiz, 68.09 puanla ilk sırada. İkinci ve üçüncü sırada başkent Ankara, güzel İzmir var.

Yaşamak ve iş yapmak için 13. sıradaki Trabzon, 16. sıradaki Samsun’un çok gerisindeyiz.

Bu “oksijen kenti” Orduluları üzer mi, sanmam… Ordu’yu yoksullukta, OHAL ve süper süper teşviklerde kıskanan tek il Giresun’dur.

Giresun, yaşamak ve yatırımcı açısından puanlamada bizden ilerde mi, geride mi?

Öğrenene kadar rahat bir nefes alamayız.

Nitekim uzun puanlama listesinin 34. sırasındaki Giresun 45,72 puanla hemen önümüzde…  Bu iyi! Üzülecek bir yanı yok.

Üzüm üzüme baka baka kararırmış… Orta Karadeniz’in bu iki ili, Samsun ve Trabzon arasında baskılandıkça baskılandı; ne ekonomisini büyütecek yatırımlar geldi, ne de yaşamak için cazip il oldular.

İki ilin insanı İstanbul’a, yatağını yorganını alıp gitti. Bugün İstanbul’da Ordu kadar Ordulu, Giresun kadar Giresunlu var. Sivaslıları listenin başından uzaklaştırabilseydik(!) İstanbul’a 80 ilden yaşamak ve iş yapmak için gelenlerin başında Giresun, sonra Ordu olurdu. İstanbul’a göç edenler sıralamasında ikinci ve üçüncü olmamız bir kayıp sayılmamalı… Sonuçta yaşamak ve iş yapmak için Türkiye’nin en yaşanabilir kenti İstanbul ile ortak yanlarımız var!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar