Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İşçi ve memurun gözü masada

Kamu işçisi ile memur ve emeklinin gözü toplu iş sözleşmesi masasına kilitlendi.

Türk- İş ile hükümet arasında 200 bin kamu işçisi adına yürütülen görüşmelerde henüz uzlaşma sağlanamadı. Yetkili konfederasyon Memur-Sen ve hükümet temsilcileri 5 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin 2020, 2021 yıllarında maaş ve sosyal haklarında yapılacak artış için bugün toplu görüşmelere başlayacak.

Türk-İş, önerilen yüzde 5 ve yüzde 4 zammı kabul etmeyerek, rakamların revize edilmesini bekliyor. Eğer bu ayın sonuna dek uzlaşma sağlanamazsa işkollarında grev gündeme gelecek. Hükümet kamu güvenliği gerekçesiyle grevleri ertelerse, bu kez toplu iş sözleşmesi Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanacak.

Memur Sen ile hükümet, kamu çalışanları ve emeklinin merakla beklediği 5. dönem toplu görüşmelerine bugün başlayacak. Memur-Sen maaşlara yüzde 17.2, Türkiye Kamu-Sen yüzde 20, KESK ise yüzde 38 oranında artış yapılmasını istiyor. Hükümetin önereceği zam miktarı bugün belli olacak.

Kamu işçisine, yüzde 5 ve yüzde 4 teklif eden siyasi iktidarın bundan farklı rakamı memura önermesi beklenmiyor. 31 Ağustos’a dek sonuçlandırılması gereken görüşmelerde uzlaşma sağlanamazsa, memur sendikalarının grev hakkı olmadığından Kamu Görevlileri Hakem Kurulu son noktayı koyacak.  Masaya vaat edilen 3600 ek göstergenin yanı sıra sosyal haklardaki artışların da gelmesi bekleniyor. Yetkili konfederasyonlar Türk-İş ile Memur-Sen’in takınacağı tavır, gözleri masada olan 5 milyonu aşkın kamu emekçileri ile emeklinin alacağı zamda etkili olacak. Umarım her 2 konfederasyon beklentileri boşa çıkarmaz, düş kırıklığı yaratmaz.

Yetkili konfederasyon olmasına karşın Memur-Sen’in en düşük zammı talep etmesi hayli anlamlı. Belki de alamayacağını düşündüğünden Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in isteklerinin altında kaldı.

Ancak, yüzde 4, 5, 6 gibi son derece komik artışlara da imza atmaması gerekiyor. Çünkü nüfusun dörtte birinin, 20 milyonluk kitlenin sorumluluğu omuzlarında. Geçmişte bağıtladığı düşük zamlı sözleşmeler memur ve emekliye bir şey kazandırmadığı gibi, yüksek enflasyon karşısında maaşların erimesine neden olmuştu. Nedense, diğer konfederasyonların bu yönde yaptığı uyarıları dikkate almıyor, bildiğini okuyor. Hiç olmazsa bu kez daha yüksek zamlara imza atar.

Önümüzdeki günlerde, işçileri yakından ilgilendiren kıdem tazminatı fonunun tartışılmaya açılması kuvvetle muhtemel. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün yaptığı açıklamada kıdem tazminatını yeniden gündeme taşıyarak, tüm paydaşların hoşnut olacağı fonlu sistemin hayata geçirileceğini bildirdi.

Son 5 yıldır temcit pilavı gibi ısıtılıp gündeme getirilen kıdem tazminatı, işçinin geleceği, kızının çeyiz parası, oğlunun düğün masrafıdır. Emekçinin onayı olmaksızın hayata geçirilecek bir sistemin uygulanmasında sorunlar çıkacağı, baş ağartacağı sır değil.

Sırf, Hazineye yeni para kaynağı yaratma amacı ile kıdem tazminatı fonu kurma isteği, belli aralıklarla gündeme getirilip emekçilerin ve sendikaların nabzı ölçülüyor. Her defasında yoğun tepkiler üzerine rafa kaldırılıyor.

 Son derece önemli ve işçinin geleceğini yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda çok dikkatli hareket etmekte çalışma barışı adına yarar var. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar