Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

İşçinin köylünün bayramı

1889 yılı itibariyle kölelik bitti. Gün doğarken işe gidenler, gün batımında evine dönenler artık 8 saat çalışacaklardı. İlk İngiltere 1 Mayıs’ı “İşçinin Köylünün Dayanışma Günü” olarak kabul etti. Oradan tüm dünya devletleri (önce sanayi gelişmiş ülkeler), sonra da gelişmekte olan ülkeler yasal düzenlemeler yaparak, gelişmiş ülkeler ailesine katılmaya hak kazandı. Türkiye’de ilk 1 Mayıs kutlamaları Cumhuriyetin ilk yıllarında İstanbul’da kutlandı. Devamı geldi mi derseniz, tabii ki gelmedi. 1 Mayıs, artık “Bahar Bayramı” idi.  1960 askeri darbesi sonrası, Toplumsal uyanış, Türkiye’de de 1 Mayıs’ın kitlesel olarak kutlanmasının önündeki engelleri kaldırdı.  Sınıfsal mücadele önce sendikalarda, sonra işçinin köylünün partilerinin tek tek yeinden örgütlenmesinin önünü açtı.  1965 Genel Seçimleri ilk defa bir sosyalist (TİP) partiyi Meclise taşıdı.

1965 Seçimleri bir milattır. Tabii Türkiye İşçi Partisi’nin TBMM’de 15 milletvekili ile temsili nasıl sağlanmıştır, onu bilmek lazım..

1965 seçimleri, artık oyların da sayıldığı “Nispi temsil sitemi” idi. Ordu’da TİP milletvekili adayı Turan Danışkan  sanırım 5 bin 300 oyla seçilemeyince, (diyelim ki) 300 oyu buradan alınıp Kars’a gönderildi.. TİP’in Kars adayı Adil Kurtel’in milletvekili seçilmesi için yeterli oy sayısına ulaşıldı.

Genelleştirecek olursak, TİP 1965 seçimlerinde Türkiye’nin her yerinden oy almış, ancak bu oyların toplamı (geçerli) genel oy sayısının yüzde 3 kadardı.

Sol bir partinin milletvekilleri, sayıca az da olsa mecliste nicel ağırlıkları sayılarının çok üzerinde olmuştur. Bunu gören iktidardaki Adalet Partisi, yeni seçim kanunları hazırlamaya başladı. CHP “ortanın solu” dedi.

Uzatmayalım, barajlar (ülke genelinde) yüzde 5’lerden başlayarak bugünkü yüzde 10’lara geldi.

İktidar ne kadar (ABD’nin iki partili sistemi) dediyse de bu pek mümkün olmadı. En sonunda partili Cumhurbaşkanı Sistemi gelince, bir oy bir oydur; ittifak partileri görünür oldu.

Demek ki, ne kadar baraj koyarsanız koyun su yarığını bulup akıyor.

1977 1 Mayıs  kitlesel olarak Taksim’de kutlandı. 34 yurtseverin o günkü olaylarda hayatlarını kaybetmesi, Türkiye İşçi ve Köylü dayanışmasının tarihine “Kanlı 1 Mayıs” diye geçti.

Bugün, 1 Mayıs kutlamaları  çalışanlara bir lütuf değildir. Binlerce emekçinin iş/aş peşinde iken hayatını kaybetmesinin de ANMA günüdür.

 Ordu’dan uzaktayım, bugün saat 12’de Belediye önünde toplanacak arkadaşlarımın,  emek ve dayanışma gününü kutlarım. 1 Mayıs’ın çalışanların  hayatının olmazsa olmazları arasına girdiğini görmek gerçekten sevindirici olmuştur.

“Kazanılmış haklar, geri alınamaz” demenin tam da zamanı.

***

MEDYA NOTU:

Hayatımızda, işçi ve işverenlerden kesilen, işçilerin kıdem tazminatları için oluşturulan bir FON vardı.

Bu fonda biriken paranın işçiden fazla işverenlerin kullandığı bir vakıa iken, şimdi yeni bir handikap daha çıkmıştır.  Reform paketi! Kıdem tazminatları fonunda biriken paralar için yeni bir reform paketi hazırlanması gündemde.

Ne demiştik,

 Medya Notu üzerindeki son satırları bir daha, bir daha okuyun.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar