Ordu
DOLAR12.6933
EURO14.3615
ALTIN733.07
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

İşçinizden fazla çalışma onayını aldınız mı?

Piyasadaki tüm çalışan işçiler 4857  sayılı İŞ kanuna tabidirler. Bu kanunun,

 41 maddesi ne göre Fazla Çalışma; “Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırk beş saati (45) aşan çalışma”dır.

Fazla çalışmanın amacına uygun olarak sınırlı şekilde yapılması esastır.  Yasa fazla çalışma süresinin toplamının bir yılda 270 saatten fazla olamaz der. Söz konusu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir. İş Kanunu’nun 41. maddesine göre “her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilerek ödenir. Örnek; İşçinin 1 saatlik ücreti 10TL ise 1 saat fazla çalışma yapan işçiye 15 TL ödenir.

 Fazla çalışma yapan işçi;

İstemesi halinde işverene yazılı olarak başvuran işçi, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı 6 ay zarfında serbest zaman olarak kullanmak istediğini bildirir, işverende işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız ve ücretinde bir kesinti olmadan işçiye iznini kullandırır.

İş Kanunu’nun 41. maddesi “fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir.”der.  İşin gereği fazla çalışma ihtiyacı olan işverence söz konusu onayın her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınacağını ve işçi özlük dosyasında saklanacağını düzenlemiştir.

İş Kanunu’nun 102. maddesinin C fıkrasına göre, 41'inci maddesinde belirtilen fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödemeyen, işçiye hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında kullandırmayan, fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işveren veya işveren vekiline, bu durumda olan her işçi için 2018 yılında 337 TL  idari para cezası verilecektir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar