Ordu
DOLAR19.054
EURO20.5095
ALTIN1211.9
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

ISINMA VE DOĞALGAZ  DESTEĞİ!

Şu günlerde en çok konuşulan konulardan biri de 1000,00 TL ısınma ve doğalgaz desteği…

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen doğalgaz ve ısınma yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

Yasa ile birlikte devlet asgari ücretlinin ve çalışanların maaşlarından kesilen 178,4 TL gelir vergisi ile SGK priminden kesilen 454,6 TL'den vazgeçiyor. 633 TL'lik bu rakam, çalışanın maaşına eklenebilecek.

Ayrıca, işverenler, çalışanlara daha önce vergi ve SGK primi ödeyerek yaptıkları bu ödemelerin aylık 1.000 TL'ye kadar olan kısmı için artık vergi ve SGK primi ödemeyecek ve işveren 1000 TL'yi 2023 yılı haziran ayına kadar işçinin maaşına ekleyebilecek.

İşverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılacak ödemelerin aylık toplam 1.000 TL'ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunuyor.

1.000 TL'yi aşan kısım ise gelir vergisi ve SGK primine taabi. Bu ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılması gerekiyor. Bu istisnadan faydalanılabilmesi için, yapılacak söz konusu ödemelerin mutlak suretle çalışanların mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ek olarak yapılması gerekiyor.

Çalışanların ücretinde bir artış oluşturmadan ücret kalemlerinin adı değiştirilerek, bu istisnalardan yararlanılması mümkün bulunmuyor.

İstisna 9 Kasım 2022 – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında yapılacak ödemeler için geçerli.

Çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı. Bu nedenle tüm özel sektör çalışanları 1000 TL tutarındaki ısınma ve doğalgaz yardımından faydalanamayacaktır.

Ayrıca, işverenlerce çalışanlarına nakit olarak verilen, bir günlük yemek bedellerin 51.00 Türk lirasını aşmayan kısmı da gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar