Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.3264
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İşkenceye uğrayan Karadeniz…

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere’de açılan taşocağına karşı yöre halkı günlerdir direniyor.

Yıllardır iç içe oldukları, ekmeğini aşını çıkardıkları doğanın talan edilmesine karşı çıkmalarına karşın, kıyım sürüyor, ağaçlar kesiliyor. İyidere Lojistik Limanı yapımında kullanılacak kayalar için  İşkencedere’de açılan taşocağı onarılamayacak tahribat yaratacak. Günlerdir bu yöndeki kaygılarını dile getirmelerine, eylem yapmalarına rağmen köylüleri ne dinleyen ne dikkate alan var. Deniz suyuna dayanıklı kaya çıkarma gerekçesiyle güzelim doğa mahvoluyor, ağaçlar birer birer yıkılıyor.

Halkın evlerine 230, tarla ve tarım alanlarına 50-70 metre uzaklıkta bulunan taşocağını açmak için kullanılan dinamitler ve patlamalar doğanın asıl sahibi hayvanları yuvalarından ettiği gibi, dere yatağına da zarar veriyor. Dere yatağının dolmasının ileride sel riskine yol açacağı aşikar. Zaten sel bölgesi olan Karadeniz’de yeni afete davetiye çıkaracak taşocağı. Doğru planlama ile lojistik limanın kaya gereksinimi İşkencedere yerine başka bir yerden karşılanabilirdi. Nedense, yöre sakinlerinin yaşam kaynağı İşkencedere yeğlendi? Yetkililer kesilen ağaçların yerine dikileceğini, tahribatın giderileceğini açıklamış. O ağaçların kaç yılda yetişeceğini, eski halini alacağını hesap edememişler sanırım. Yazık oluyor rant uğruna kıyılan, işkence edilen Karadeniz’e.

Bölgede tahribata uğrayan, asırlık ağaçları yerle bir edilen yeşilin böğrüne hançer indirilen çok sayıda yerleşim birimi var. Turizm ve sanayi yatırımı adı altında ormanlık alanların imara açılması, zararsız olduğu öne sürülen biyokütle santralinin yeşil ovanın ortasına kondurulması, modern katı atık tesisi olduğu savunulan çöplüğün şırıl şırıl akan derenin içine kondurulması, mantar gibi türeyen, önü alınamayan hidroelektrik santrallerin her akarsuyun üzerine inşa edilmesi Karadeniz’e yapılan işkencelerin en yalın örneği.

Fatsa’nın göğü delen yüksek binalarından ötürü tek yeşil alanı olarak kalan Çerkezler Bölgesi de imara açıldı. Belediyenin burada turistik amaçlı tesisler yapacağı belirtiliyor. Zaten ağaç kesimleri başladı bile. Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar, sınırlı sayıda kesim olacağını açıklasa da arkasının geleceği kaçınılmaz. Bırakın ilçe halkının yeşille kucaklaşacağı , soluklanacağı tek ormanlık alan olarak kalsın Çerkezler.

Yine Fatsa’nın Bahçeler Mahallesinde yıllardır siyanürle altın çıkarılıyor. Bölgedeki fındık ağaçları kurudu, çiftçi zehir soluyor.

Şiddetli itirazlara rağmen Çarşamba Ovası’na kurulacak, doğaya zarar vermeyeceği ileri sürülen biyokütle enerji santralinin yapımı sürüyor. Ülke tarımının göz bebeği ovalarından bir olan buraya bu tesisi yapmak hangi aklın ürünü anlamak olası değil.

Giresun’un Çavuşlu beldesine 6 yıl önce kondurulan, modern atık tesisi diye tanıtımı yapılan,  ancak vahşi çöp toplama alanı olmaktan öteye geçmeyen tesisten yayılan kötü kokuyu soluyor insanlar. Sis Dağı’ndan gelen akarsu çöplerin suya karışmasından dolayı siyah akıyor.

Nereden bakarsanız bakın, ülkenin yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz giderek bu özelliğini yitiriyor, adeta işkence ediliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar