VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8837
EURO18.4354
ALTIN1025.6
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İşler… Güçler… (*)  

Ana Muhalefet Partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milyonlarca emekçinin ücret artışının konuşulduğu bir günde TÜİK’in kapısına kadar geldi. Tabii demir kapı açılmadı. Kılıçdaroğlu da açılmayan kapının ‘neden açılmadığına dair’ sosyal medya hesabından kısa bir açıklama yaptı ve dedi ki: “ (…) Bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek bakımından önemlidir”.

TÜİK Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri… Yurtiçi Milli Hâsılası’nın hesaplamasından tutun, çarşı pazardaki fiyat hareketlerine kadar birçok veriyi toplayıp, toparlayıp iktidarların rotasını belirler.  

Şu sıra rota motayı bırakın, nirengi noktası kayboldu. Biliyorsunuz, bir yüzey ölçümü yapacaksınız, sabit bir kazığı nirengi noktası alırsınız. Nirengi noktası sabit değilse, ölçümlemeniz doğru değildir. Sağa sola savrulmuş bir veri paylaşımından da doğru bir ekonomi rotası çizemezsiniz.

Bugün TÜİK’in açıkladığı verilere güven kalmamıştır. Kalmamış olması ölçümlemede “baz” alınmadığı anlamına gelmez.

Nitekim çalışanların 2022 yılı asgari ücret hesaplamaları bu veriler dikkate alınarak üç aşağı beş yukarı yapılacaktır.

İşte, itiraz bunadır. 

Siz, topladığınız verilerin rakamlarıyla oynarsanız, çalışan milyonlarca insanı sadece artan Yurtiçi Milli Hasıla’daki paylarını azaltmakla kalmaz, geçim endeksindeki yerlerini açlık sınırının da altına itersiniz.

Sosyal devlet, sadece yoksulluğu değil, refahı da paylaşan devlettir.

Çarklar böyle döndüğü müddetçe adil paylaşım vardır. Adil paylaşım olmazsa, huzur olmaz…

***

Anımsatılmasında yarar var.

Akşam Gazetesi’nin “TAŞ” köşesi, Çetin Altan’ın ‘taşı gediğine koyduğu’ yerdi. Örneğin, “AB ülkelerinde en az kazananla en çok kazanan arasında 14 misli fark vardır. Bizde ise en az kazananla en çok kazanan arasında 5 bin misli fark vardır” diye yazardı.

Ha bir de, TBMM lokantasında bir tas çorbanın 30 kuruş olduğu dilinden düşmezdi.

***

(*)İşler Güçler komedi, dizi. Oyuncuları: Ahmet KuralMurat Cemcir ve Sadi Celil Cengiz

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar