Ordu
DOLAR13.4064
EURO15.2338
ALTIN765.68
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

İŞLETMELERE YENİ KREDİ!  

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini KOSGEB belli bir puan üzerinden karşılayacak. Her bir KOBİ'nin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar bir kredi limiti olacak.
KOBİ'ler için önümüzdeki süreçte yeni finansman modeller olacak.

KOSGEB 'in proje bazlı desteklerimizin dışında KOBİ'lerin belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılamak yönünde bir finansman yöntemi vardır. Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini  KOSGEB belli bir puan üzerinden karşılayacak.

KOBİ'lerin, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırmaktadır. Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her bir KOBİ'nin bir kredi limiti olacak. Bu kredi işletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi olabilir. Bu kredileri KOSGEB'in çizdiği çerçevede bankalardan kullandıkları takdirde hiçbir çağrıya çıkmaksızın yıl içinde KOBİ'ler ne zaman kullanırsa, kredisinin faizini  banka ile anlaşarak otomatik olarak KOSGEB karşılayacak. Bundan sonraki dönemde aslında her bir KOBİ'nin KOSGEB'de faizi karşılanmak üzere bir kredi limiti olacak.

Çalışma önümüzdeki birkaç ay içinde yürürlüğe girmesi beklenmektedir. KOSGEB şu an mevzuat çalışmalarını bitirmek üzere, modelin uygulanması için bankalarla görüşme yapmaktadır.

Çalışma kapsamında KOSGEB'in, faizi belli bir puan üzerinden karşılayacak, bu puanın kullanılacak kredinin türüne göre belirlenecek. Örneğin, bir firmamız makine teçhizat almak için kredi kullandığında bunun faiz oranını karşılamadaki taban puanımız 6 puansa, 'yerli makine alacağım' dediğinde 4 puan daha ekleyip 10 puan üzerinden faizi karşılanacak. Bu çalışma, KOBİ'nin finansmana erişimi konusunda önemli bir adım. Ayrıca KOSGEB KOBİ’leri desteklerken bir yandan da yerli üretimi özendiren bir politika izlemekte…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar