Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

“İstanbul’u, İstanbul’dan yönetmek”

Güzel bir dilek… İstanbul’u İstanbul’dan yönetmek… Biliyorsunuz, İstanbul, mega kent”! İstanbul, bir dünya kenti!

CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, 15 milyon nüfusuyla,  Avrupa’nın birçok devletinden daha büyük, Türkiye ekonomisinin ana direği, tarihinde üç büyük devletin başkenti olmuş İstanbul’u yönetmeye talip!

Yereli yerelden yönetmek mümkün olacak mı?

31 Mart’ı bekleyip göreceğiz.

***

Levent Karlıbel’in “butik kent” dediği Ordu’yu; Ordu’dan yönetmek mümkün mü?

Tarihinde ürettiğinin karşılığını hiçbir zaman alamamış… Devlet kapısı hacet kapısı olmuş… Yatağını yorganını alan yollara düşmüş… Taşı toprağı altın diye İstanbul’da mesken tutmuş… İstanbul’a sadece yoksullar mı, kırsaldan gelenler mi göçmüş? Hayır, tuzu kuruların,  çocuklarının iyi eğitim almasını isteyenler de İstanbullu olmuş…

***

Bir banka memurunun oğlu da, Ordu Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul yollarına düşmüş… Beşiktaş’ta tuvaleti dışarıda derme çatma bir evde, kendi gibi okumaya gelmiş iki arkadaşlarıyla kör bir lambanın altında ders çalışarak mimar olmuş… Daha sonra okuduğu üniversitede öğretim üyesi, bölüm başkanı ve nihayetinde İstanbul Metropoliten Planlama (İMP) Dairesi’nin başına geçmiş… 500’e yakın akademisyenle İstanbul’u, yeniden bir dünya kenti yapmaya çalışmış Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’ı (*) böylesi bir günde hatırlamanın çok anlamlı olacağını düşündüm… 

Yıl 2009, Uğur Dündar’ın “Arena” programının konuğu Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, 55 dakika İstanbul’u konuştular.

Burada Şehir Planlamacısı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan şu şu konulara değindi, şunları söyledi gibi bir tespitte bulunmayacağım.  Aklımda kalan: İstanbul’un İstanbul’dan yönetilmesi Sayın Kaptan’ın olmazsa olmazıydı.  Ankara’nın (siyasilerin) planlamaya müdahale etmemesini istiyordu… Boğaz’a üçüncü bir köprünün yapılmasının yanlış olacağını, yeraltı sularının tükenmekte olan Trakya yarımadasına 5 milyon nüfusun daha taşınması sonucunu doğuracağını;  Galataport projesinin yanlış olduğunu, Boğaz’da yüzde 5 yapılaşmanın bile görüntüyü bozduğunu ilk akılda kalanlar. İstanbul’a üçüncü bir havaalanı o yılın konusu değildi.  Uğur Dündar’ın 5 yıl sonraki davetini Kaptan Hoca kabul etmiş olsaydı, mutlaka üçüncü bir havaalanı gerekli mi, gereksiz mi, onu da konuşurlardı. Kaptan Hoca’nın yanıtı mutlaka olumsuz olurdu.   

 Kaptan Hoca: Planlamanın plancılara bırakılmasını istiyordu, olmadı.

Siyasiler, Kanal Projesi gibi  “çılgın projelerle” İstanbul’a, kendi değimleriyle “ihanet” etmeyi sürdürüyor.

İstanbul Metropoliten Planlama Dairesi ise Kaptan Hoca’nın politik baskılara dayanamayıp ayrılmasından sonra işlevini kaybetti. Bugün ne var ne yok hükmündedir.

***

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, yerel yönetimlerde “Demokratik Katılım, Ortak Akıl” diyor.

Hepimiz Sorunun bir parçasıyız, çözümün çaresi kim olacak?

Bakacağız!

***

(*)

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan: (Ordu Azizye Mahallesi, 6 Nisan 1940-İstanbul/Kadıköy, 2 Ocak 1918)

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar