Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İstanbul’un imar yasası, raftan inecek mi? 

Uğur Dündar, SÖZCÜ gazetesi,  “Sizin Sözcünüz”  köşesinde (6 Temmuz) “İstanbul nasıl kurtarılacak” başlıklı bir yazı ile Ekrem İmamoğlu’na sesleniyor.

Uğur Dündar;  makalesinde 2004-2006’da İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi (İMP)nin-600 akademisyenin iki yıllık  çalışmanın sonucunda  hazırladığı  “Çevre Düzeni ve Ulaşım Master Planı”nı masaya yatırıyor.

“İşte teşhis, işte tedavi” diyebileceğimiz bu Master Çevre Düzeni Planını -affınıza sığınarak söyleyeyim-  Uğur Dündar üstadımızın usta kalemine bırakıyorum. (*)

***

 

 

“Yıl, 2004…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın girişimiyle, 11 üniversiteden 123'ü profesör olmak üzere 300 bilim adamı bir araya geliyor.
Böylece İstanbul'un “İmar Anayasası”nı hazırlayacak Metropolitan Planlama Merkezi (İMP) kuruluyor.
Genel Koordinatörlüğü'nü (Ordulu) Prof. Dr. Hüseyin Kaptan'ın yaptığı merkezdeki bilim insanları yıllarca uğraşıp, kentin ayrıntılı “Çevre Düzeni ve Ulaşım Master Planı”nı hazırlıyor.
600 kişinin çalıştığı merkezin faaliyetleri için yaklaşık 200 milyon lira harcanıyor!

★★★

Planda İstanbul'un kuzey yönünde büyümesi halinde ormanların ve su havzalarının mahvolacağı, 3. köprünün yapılmasıyla da nüfusun 25 milyona çıkacağı ve kentin yaşanmaz hale geleceği belirtiliyor.
Örnek olarak 2. köprü ve TEM Otoyolu'nun çevresinde yeşil alanları yutan, su havzalarını yok eden kanunsuz yapılaşmaların oluşturduğu siyah kuşağı gösteriyorlar.
“3. köprü ve otoyolu yaparsanız, Kuzey Ormanları da yeşil olmaktan çıkar, tıpkı TEM gibi kapkara olur” diyorlar.
Prof. Hüseyin Kaptan ve arkadaşları ayrıca Ataköy sahillerinin satılmasına, burada rant amaçlı gökdelenlerin dikilmesine, Dubai kulelerine ve tarihi yarımadada açılması düşünülen 7 tünele de karşı çıkıyorlar.
Aksi halde tarihi yarımadanın büyük zarar göreceğini söyleyerek, ulaşım sorununu çözmenin ancak toplu taşımacılık sistemini geliştirmekle mümkün olacağını ifade ediyorlar.
3. havalimanı için de Silivri yakınlarında bir yer belirliyorlar.
Büyük emek ve masraflarla hazırlanan “İstanbul Çevre Düzeni ve Ulaşım Master Planı” 2006'da tamamlanıyor.
Plan Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alkışlarla ve oy birliğiyle kabul ediliyor.
Bu arada hiç beklenmedik bazı bürokratik engellemeler başlıyor ve konu yargıya gidiyor.
Yargıdan onay çıkana kadar TEM çevresine yaklaşık 1.5 milyonluk yeni bir nüfus yerleşiyor.
Süreçte Başbakan Erdoğan da karşı safta yer alıyor. Sevgi, saygı ve rahmetle andığımız değerli bilim insanı Prof. Hüseyin Kaptan istifa etmek zorunda kalıyor. Böylece İstanbul'un kurtuluşunu sağlayacak plan, hayata geçirilmek yerine çöpe atılıyor!..

(**)

***

(*) UĞUR DÜNDAR “ORDULU KAPTAN’I KALEME ALDI” başlığı ile “Panorama” köşemizde yayımlanmıştır.

(Uğur Dündar,“2009 yılında Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’ı “Arena” programına konuk olarak alıyor.  55 dakika süren programda pek çok şey konuşuluyor… Onların da ayrıntısına dokunmak, yarınki yazıya kaldı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar