Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İstanbul’un imar yasası, raftan inecek mi? (2)

Ulusal basında Uğur Dündar yazdı,  Rüştü Baş yerel-bölgesel gazete Ordu Olay’ın “ayrıntı” köşesine taşıdı.

“İstanbul’un imar yasası raftan inecek mi?”

 Sorun bir kentin sorunu olsa “selamım üstüne olsun” der geçersin… Sorun Türkiye’nin 82 büyüklü küçüklü ilinin, ilçesinin, beldesinin, köyünün, mahallesinin, obasının, mezrasının gerçeği…

Yüksek yüksek kat hastalığı…  

Prof. Dr. Hüseyin Kaptan’la “fi” tarihinde yayla yolundayız.  Aracımız Karakiraz Köyü virajlarını zorluyor.  Belirli açıklıkta bir noktaya gelince Kaptan Hoca: “Rüştü dur!” dedi.

Durduk! Hemen, yolun alt tarafındaki beton tresa doğru yürüdü. O noktadan bakınca Kabadüz’e yakın bir noktada, yüzde 70 meyilli diyebileceğimiz bir arazide 5 ya da 6 katlı bir apartmanın fotoğraflarını (slayt) çekmeye başladı.

Araca geri döndüğünde kısaca şu ifadede bulundu:  “Öğrencilerime göstereceğim”.

İyi mi, yoksa kötü örnek olarak gösterecek, konuşmadık.

Birlikte, Lüleburgaz’dayız.  Bir kısım şehir plancısı akademisyen, kent mimarisinin özelliklerini anlatıyor. Tarihe kültüre saygı… Mimarlık olanı kaybetmek değil, sahiplenmek, korumak geleceğe taşımak…

Halk diliyle söylersek: Taş üstüne taş koymak…

Eski kente dokunmamak; yeniyi –mümkünse- tarihi dokuyu bozmayacak şekilde geliştirmek… 

Kaptan Hoca Ordu İmar Planı müellifi idi. Hazırladığı İmar planının kaç kez revizyondan geçtiğini saymaya kalkmayacağım. İller Bankası plana tamam deyip, uygulayın diyene kadar Ordu Merkez’in nüfusu 25 bin artmıştı.

Düşünün, bu sayı İstanbul’da ne kadar?

Bildik hesap “1 milyon 200 bin!”

Neden “İmar Barışı”  uzayıp gidiyor…  Kentler bitti… Kentsel Dönüşüm adı altında betona doyduk.

İstanbul Metropolitan Planlama Dairesi (İMP) bunun önünü kesecekti. Su havzalarına dokunmayı bırakın, bir kilometreden yakınında, yapılaşmaya izin verilmeyecekti? Ömerli Barajı çevresindeki villalar tek örnek değil!

***

Bırak İstanbul’u, Ordu’ya gel, dediğinizi duyar gibiyim. Ordu Sivas Yolu’nun ilk çıkış noktası ile Kent Mezarlığı arası güzergâhının üç defa değiştiğini/neden değiştiğini kaçımız biliyoruz?

Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz, çatısız evler, çatılarını yapsın diye, gittiği imar değişikliği, iki katı, üçe, üç katı dörde, dört katı beşe çıkardığını ne kadar çabuk unuttuk.  Düşünün;  o evlerin depreme dayanıklı ne sağlam temelleri varmış!

Neyse, Yalova depremi sonrası imar yönetmenliği değişti,  üç demir, dörde/beşe, beton 30 cc’ye,  inşaatlarda artık vibratör de kullanılıyor. Depremde üçüncü derece hesapları, artık ikinci dereceye çekildi.

Bu İstanbul’da -bilhassa Marmara Bölgesi-, birinci derece riskli bölge ilan edildi, duyan var mı!?

***

Kaptan Hoca, Trabzon İmar planını yaptığı yıllarda da, birkaç kez birlikte Trabzon’a gidiş gelişlerimiz oldu.  İstanbul Metropolitan Planlama Dairesi başkanlığı ne ki… Kaptan Hoca, bir planlamacı olarak mülkiyetin ne menen şey olduğunu “tanjant”  yolu açılışı sırasında Trabzonlulardan öğrenecekti(!)

***

Şu soruyu sormanın sırası mı bilmiyorum; “…Plan değişikliklerinde -kentsel dönüşüm planlamaları da dahil- plan müellifine  “sorulur” ya da “ onayı”  alınır, denilmektedir. Acaba bunu uygulayan bir belediye başkanı var mıdır?

***

Uğur Dündar ne diyordu?!

“Değerli bilim İnsanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan…” 

Ne yazık ki Kaptan Hoca aramızda değil (6 Nisan 1940- 2 Ocak 2018)

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar