Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İstenirse kaynak yaratılır…

On binlerce kamu çalışanı ile memur emeklisi 3600 ek gösterge yasasının çıkmasını umutla bekliyor.

Asgari ücretin artırılması, düşük emekli aylıklarının yükseltilmesi ile birlikte siyasi iradenin gündeminde yer alan ek gösterge yasasının önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi yüksek olasılık.

Siyasi iradenin 2018 yılı seçimlerinde hayata geçirilmesi için söz verdiği, ancak yüklü maliyet gerekçesiyle hep ötelediği ek gösterge bazı memur ve emeklinin maaşı ile ikramiyelerinde göreceli artış sağlayacak. Bu nedenle emekliliği gelen kamu çalışanı yasanın çıkmasını dört gözle bekliyor.

Memurun, maaşı, emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinin saptanmasında ek gösterge önemli etmen. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge düşük kaldığından öğretmen ve polis hem emekli olamıyor hem de yüksek emekli maaşı alamıyor.

Tüm memur için geçerli olması istense de ilk aşamada polis, öğretmen, din görevlisi ve hemşirelerin ek göstergelerinin yükseltilmesi öngörülüyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan, “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle 81 ilden gelen öğretmenlerle yaptığı toplantıda, “3600 ek gösterge şimdiden hayırlı olsun” diyerek yasanın önümüzdeki yıl çıkarılacağının işaretini verdi. Umarım, yine bir erteleme söz konusu olmaz, memur ve emekli yeni bir düş kırıklığı yaşamaz.

Ek göstergenin 3600’e yükseltilmesi 1.6 milyon kamu çalışanının çalışırken aldığı maaşından çok, emekli ikramiyesi ve emekli maaşında önemli tutarda artış sağlayacak. Yasanın çıkması sonucu öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ile ikramiyelerinde yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığında yüzde 25 oranında artış olacak.

Düzenlemeden halen çalışan yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon
öğretmen, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplam 1 milyon 600 bin kamu çalışanı yararlanacak. Yasadan 15 Ekim 2008 sonrası memuriyete girenler çok az faydalanacak. Düzenlemenin maliyetinin yıllık 20 milyar lirayı aşacağı hesaplanıyor.

Aslında, 3 milyonu aşkın tüm kamu çalışanına 3600 ek gösterge hakkı tanınmalı. Eğer tümüne bu hak verilirse yıllık maliyetin 30 milyarı aşkın bir tutarda olacağı öngörülüyor. Lakin, “kaynak yok” gerekçesini öne sürecek hükümetin buna yanaşması olası değil.

İstenirse bazı harcamalardan kısıtlama yapılıp bu para sağlanabilir. Örneğin beş müteahhide ödenen garantili yol ve köprü geçiş ücretinden indirime gidilerek kaynak pekala yaratılır.

Dolar, avro ve altın fiyatlarının füze gibi yükseldiği, ele geçen aylık ve maaşların eridiği ortamda tüm memur ile memur emeklisine ek gösterge hakkı verilerek, soluklanmasına olanak sağlanır. Yeter ki, kararlı irade olsun.   

Sosyal devlet ayrımcılık değil, tümü kucaklamayı gerektiriyor. Birine verilirken, diğeri bu haktan neden yoksun bırakılıyor?

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar