Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Cemil CİĞERİM

Cemil CİĞERİM

Mail: [email protected]

İstifa ya da görevden alma!

Yusuf Ziya Yılmaz; 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek koltuğu CHP’li Muzaffer Önder’den devraldı.

Yılmaz Adalet ve Kalkınma Partisi adayı olarak 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ikinci, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde üçüncü ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de dördüncü kez Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına seçildi.

2019 Mart’ında yapılacak yerel seçimlere bir yıl kaldı.

Son günlerde Yılmaz’ın istifasının isteneceği, ya da görevden alınacağı şeklinde iddialar ortaya atıldı.

Hatta Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun İl Kongresi için Samsun’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yusuf Ziya Yılmaz’ın istifasını isteyeceği söylendi, konuşuldu, yazıldı-çizildi.

İstifası istenecek belediye başkanları arasında 4 ilçe belediye başkanının daha bulunduğu da iddialar arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumartesi günü Samsun’a gelerek partisinin il kongresine katıldı.

Kongrede Samsun ile ilgili önemli müjdeler verdi.

“Samsun Üniversitesi” adı altında devlet üniversitesi açılacağını, kararın YÖK’te alındığını, kanun olarak meclisten çıkacağını söyledi. (Samsun Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşacak.)

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Samsun gibi bir şehir hızlı trensiz olmaz” dedi ve devam etti:

“Kırıkkale, Çorum, Amasya ve Samsun hızlı tren hattı proje ve sondaj çalışmalarına başladık. Samsun-Sivas demir yolu hattını 1,2 milyar yatırımla baştan sona yeniliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yaptığı hizmetler ve çalışmasından övgüyle bahsetti.

İktidarları döneminde Samsun’da 22 katrilyon yatırım yapıldığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehirlerin içme suyundan elektriğine ve yollarına kadar tüm alt yapısı elden geçiriyor, kullanılabilir hale geliyor. İşte bu vesileyle ben Samsun'da da değerli belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Samsun bizim iktidarımızda çok farklı bir yere geldi. Çok daha farklı bir konuma geldi. İnanıyorum ki çok daha iyi bir duruma gelecek.” dedi.

İl Kongresi yapıldı. Yusuf Ziya Yılmaz 21 kişiden oluşan “Büyük Kongre Delegeleri” listesinde de yer aldı.

Yılmaz’ın istifasını etmesi veya görevden alınması beklentisi içinde olanlar hayal kırıklığına uğradılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun’dan Ordu’ya 2 saat gecikmeli olarak gitmek zorunda kaldı.

Bu gecikme “hava muhalefetinden” kaynaklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kongre’nin yapıldığı salondan Samsun-Çarşamba Havaalanı’na helikopterle gidecekti. Bakanlarla birlikte helikoptere bindi. Ancak başlayan şiddetli yağış nedeniyle havaalanına karayolu ile geçti. Cumhurbaşkanlığına ait uçakla Ordu’ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın içinde bulunduğu uçak, Samsun'dan havalandıktan sonra birkaç kez denemesine rağmen Ordu'ya iniş yapamayarak Samsun’a döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ordu’ya helikopterle giderek Ordu İl Kongresi’ne katıldı.

Tarifeli uçakların zaman zaman iniş yapamadığı Ordu-Giresun Uluslararası Havaalanı’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde bulunduğu uçak da iniş yapamadığına göre deniz doldurularak yapılan havaalanı için yer seçimi mi yanlıştı?

Bunun araştırılmasında fayda var!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar