Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İstifanın düşündürdükleri…

İki günlük sokağa çıkma kararı ne denli doğru ise aniden açıklanması o kadar yanlıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın Cuma gecesi yayınladığı genelge, kuşkusuz hafta sonunu fırsat bilip kendini sokağa atacak yurttaşı evinde tutmaya yönelikti. Zaten bu yönde karar bekleniyordu. Hatta, 15 günlük karantina uygulanmasını bile talep edenler vardı.

Bilim Kurulu’nun bazı üyelerinin belli süre genel sokağa çıkma yasa uygulamasından yana olduğu biliniyor. Buna karşın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Cuma akşamı düzenlediği basın toplantısında genel yasağa ilişkin açıklama yapmadı. Koca’nın açıklamasının ardından iki saat geçmişti ki İçişleri Bakanlığı’nın yasak kararı geldi.

Televizyonlardan haberi duyan vatandaş markete, bakkala, benzinliklere, fırınlara akın etti. Bir anda bu işyerlerinin önünde mesafe kuralına uyulmaksızın kuyruklar oluştu. Gece yarısı gelen yasak kararı ile yurdun her yanında üzücü  görüntüler oluştu.

Sosyal medyada görüntülerin paylaşılması ile Bakan Süleyman Soylu’ya eleştiriler artmaya başladı. İlk başlarda kararın haklılığını açıklayan Soylu, tepkilerin yoğunlaşması karşısında özeleştiri yaparak kabul edilmeyen istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu.

Gece yarısı gelen bu kararı hiç kimse beklemiyordu. En azından günler öncesinden açıklanır, vatandaş temel ihtiyacını karşılar, bakkal ve market önünde sağlığı tehdit edecek kuyruk oluşmazdı. Genel önlemleri bugüne dek başarı ile yöneten İçişleri Bakanı’nın ani kararı Bilim Kurulu’nu da şoke etti. Öyle ya,  görüşleri doğrultusunda önceden bu yönde karar alınır, herkes hazırlıklı olurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmeyeceği belli idi. Göreve geldiğinden bu yana teröre karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olan Soylu’nun bir çırpıda  koltuğunu  bırakıp gitmesine razı olamazdı Cumhurbaşkanı.  Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Soylu’ya sonsuz destek veriyordu. Hal böyle olunca Erdoğan, şimşekleri üzerine çeken İçişleri Bakanı’na “Görevine devam ediyorsun” dedi. Muhalefet, gelişmelerin danışıklı dövüş ve tiyatro olduğunu savunuyor. Önümüzdeki günlerde muhalefet ile iktidar arasında istifa olayı üzerinden epey sert tartışmaların yaşanması kuvvetle muhtemel.

Bir başka iddia ise, Süleyman Soylu’nun görevi gereği zor günlerde parti içinde yeteri desteği bulamadığı, buna içerlenerek istifa ettiği yönünde. Daha önce de Trabzon il kongresinde yaşanan görüş ayrılıklarından ötürü istifanın eşiğine geldiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifasını kabul etmemesi ile elinin güçlendiğini söylemek yanlış olmaz. Hele arkasında Devlet Bahçeli’nin sonsuz desteği varken. Zaten, Soylu’nun “Yola devam” mesajı bunu gösteriyor.

Ne  var ki, aniden gelen sokak yasağı kararı doğru değildi. Bugüne değin virüse karşı alınan önlemlere elinden geldiğince uymaya çalışan vatandaşı bir anda  sokağa dökerek sağlığını tehdit edecek karar belki de Bakan Soylu’nun  siyaset yaşamındaki en yanlış tercihlerinden biriydi. 

Eğer aynı karar alınacaksa Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, önceden duyurusu yapılmalı vatandaş önlemini almalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar