Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
Mehmet ŞAŞMAZ

Mehmet ŞAŞMAZ

Mail: [email protected]

reader

-İSTİKLÂL MARŞI 100 YAŞINDA-

Türk Milleti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Milli Marşı, İstiklâl Marşı’dır. 10 kıta ve 41 dizeden oluşan, Mehmet Akif Ersoy (1873-1936) tarafından yazılıp, 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilen ölçülü, uyaklı bir şiirdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilen şiirin bestelenmesi için yapılan çeşitli çalışmalar, 1930’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Öngör’ün bestesi kabul edildi.

İstiklâl Marşı’mız Türk Ulus’unun ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gururu, bayrağımız gibi bağımsızlığımızın da simgesidir. İstiklâl Marşı’mızın iki dörtlüğü; uluslararası toplantılarda, spordaki başarılarımızda, milli maçlarımızın başlangıcında, çeşitli parti, dernek ve kuruluşların toplantı öncesinde, devlet başkanlarını karşılamada okunmalı, içtenlikle söylenmelidir. Ülkesine bağlı her fert milli marşını öğrenmelidir! Bizler, millet olarak dünyanın neresinde olursak olalım, başka ulusların bayrağına saygılı olduğumuz gibi, milli marşlarına da saygılı olduğumuzun, özellikle milli marş okunurken (hangi ülkenin olursa olsun) ayakta ve hazır ol durumunda dikkatli dinlememiz gerektiğinin bilincinde olmamızın ailelerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından öğretilmiş olduğumuz düşüncesindeyim.

2021 yılı İstiklâl Marşı, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli yılı olarak kabul edilen ülkemizde olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının bulunmuş olduğu bütün ülkelerde, anlam ve öneminin hatırlanması için, anne ve babalara, öğretmenlere büyük görevler düşmektedir.

İstiklâl Marşı’nın 100’üncü, Hacı Bektaş-i Veli Hazretleri’nin vefatının 750’nci, Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıldönümüne de tekabül eden, 2021 yılının, 814.578 km2 topraklarda oturan 84 milyon insanımızın ve nerede yaşarsa yaşasın; Türkçe konuşan, imanıyla coşan, kendini Türkiye Cumhuriyeti bireyi hisseden herkesin, özellikle yıl içerisinde bu değerlendirmeyi iyi düşünmesi gerekmektedir.

Yazımı; Yunus Emre’den “İlim, kendini bilmektir.”, Hacı Bektaş Veli’den “Bir olalım, iri olalım, diri olalım.” ve Mehmet Akif Ersoy’dan “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın”. Âmin! Sonlandırırken İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100’üncü yıl dönümünde, İstiklâl mücadelesinin bütün kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Mehmet ŞAŞMAZ

Öğretmen

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar