Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İstim arkadan gelsin

Buharla işleyen araçlar harekete hazır olduğu zaman “Hadi, istim arkadan gelsin” denir.

Ordu ili çöp sorununu ne yazık ki çözemedi.  Gürgentepe Belediyesi kuş uçuşu yaklaşık 2 kilometre mesafedeki mesire yerinde  “sızdırmazlıklı, vahşi çöp depolama alanı yapılmasını” İdare mahkemesine götürdü, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Vali Kemal Yazıcıoğlu mahkemenin durdurma kararına uydu, yeni arayışlara girdi.

Ordu İli Büyükşehir olduktan sonra,  Başkan Enver Yılmaz katı atık depolama alanları aramaya başladı. Uzatmayalım, yüklenici bir firma bulundu, gel yap denildi. İhale, Enver Yılmaz görevden alındıktan sonra iptal edildi. İkinci bir ihale şartnamesi hazırlandı, yüklenici bir firma bulunamayınca, bir önceki ihaleyi alan firmaya gidildi.  Firma, o gün başka bugün başka, aynı şartlarla bu işi yapamam dedi.

Diyeceğim o ki, çöp işi askıda kaldı.

***

Gürgentepe’deki tepkinin “aynısının tıpkısı” bu sefer Çaybaşı, İlküvez Mahallesi’nde yaşanıyor.

Yaklaşık iki ay önce mahallenin Göksu Mevki’indeki düzenli çöp depolama alanına, gelişi güzel çöp dökülmeye başlandı.  Depolama alanındaki “sızdırmazlık” aşırı yağışlar, karların erimesi sonucu doldu. Hadi boşaltalım dendi ve depolama mahalline 4 vidanjör getirildi. İşte bundan sonra mahallelilerin tepkisi başladı. Çöpteki suyu nereye pompalıyorsunuz..!

TOMA’lar geldi, müdahaleler başladı. Valilik “Suyun, sağlıklı bir şekilde tahliye edileceğini” açıkladı.

Yalnız İlküvez Mahalle Muhtarı Yaşar Güleç farklı bir açıklama yaptı: “Şu anda bazı arkadaşlarımız gözaltına alındılar.”

***

Çöp sorunu, Karadeniz illerinin bitmeyen ve bundan sonra da bitmeyecek gibi görünen ana sorunu.

Kırsaldaki yerleşim (İç Anadolu’da olduğu gibi toplu değil) dağınık… Bu tip yerleşimlere belediye hizmeti götürmek zordur.  Aynı zorluk, sadece çöplerin depolanmasında değil, toplanmasında da vardır.

Bir başka handikap; yangın korkusudur. Orman içi ve orman çevresine çöp depolanmasına izin verilmemektedir. Zor, oyun bozar. Bu nedenle İlküvez Mahallesi’nde halkla-asker karşı karşıya geldi, TOMA’larla müdahale başladı.

***

Ne yapmalı?

TÜRÇEP toplantısı için Eskişehir’deyiz. Aylardan Kasım… Cadde ve sokaklarda havanın da sertliği sonucu buzlanmalar var.  Belediye’nin elektrikli iki otobüsü ile Katı Atık Geri Dönüşüm alanlarını geziyoruz.

Az sonra yetkililerden bilgi alacağız. Dikkatimi çepe çevre yığınlarda gezdirmeye başladım. Setler, setler üst üste! Toprak serilerek tarıma elverişli hale getiriliyor. Bu tesiste çok köpek var. Sorduğumda: 1.000 –dediler. Şaşkınlığıma şaştım.

Katı atık tesisini yapan yüklenici firmanın Mühendisi’nin verdiği bilgiye göre; tesis, kullandığı enerjinin yüzde otuzunu çöpten sağlıyor. Yatırım 6’ncı yılında kendini finanse ediyor... Firmanın tesisi işletme hakkı 10 yıl! Günde 850 ton çöp geliyor.  

***

Düzenli çöp depolama alanı için Ordu-Giresun işbirliği düşünülmüştü, yeniden gündeme gelir mi, bugünden söylemek zor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar