Ordu
DOLAR18.6495
EURO19.6568
ALTIN1077.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İşveren Kollanıyor Emekli Iskalanıyor

İşverenlere yönelik prim borçlarını taksitlendirme ve teşvikler hayata geçirilirken, çalışanlar ile emeklinin taleplerinin göz ardı edilmesi milyonlarca dar gelirli kitlede burukluk yaratıyor. Üretim çarkının dönmesi için iş insanlarına bazı kolaylıkların tanınması ne denli olağan ise emekçi kesimin bu haklardan yararlanamaması o denli üzücü.

Ekonomide yaşanan kriz iş insanları gibi, iktisaden dar gelirli milyonlarca kişiyi de olumsuz etkiledi, satın alma güçlerini geriletti. Bu tablo karşısında birine kolaylıklar sağlanırken, diğerinin ıskalanması vicdanları incitiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılı enflasyon hedefini yüzde 20.8 olarak açıkladı. Bu da gösteriyor ki, halen yüzde 25 olan enflasyon oranında son iki ayda gerileme olacak. Ne var ki, çarşı pazar fiyatları hiç de düşmeyeceğini söylüyor. Aksine giderek hayat pahalılaşıyor, her şeye zam üstüne zam geliyor.

Baksanıza kuru soğanın fiyatı 5 lirayı buldu. Artık göz değil iyiden iyiye cepleri yakmaya başladı. Hatta yıl sonuna doğu 10 lira olacağını bile ileri sürenler var. Patatesin de soğandan pek farkı yok. Mutfağın temel girdisi ürünler bu denli pahalı iken enflasyon yıl sonunda nasıl yüzde 20.8 olarak gerçekleşir. Doğrusu kuşkuluyum. Ha, TÜİK kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon oranlarını eksi açıklayabilir. Böylece yüzde 25’lik rakam yüzde 20’lere doğru düşer.

Son iki ayda enflasyonun düşük veya eksi açıklanması çalışan ve emeklilere yılbaşında yapılacak zammı da düşük tutacak. Şöyle ki, temmuzda işçi ve esnaf emeklilerine yüzde 9.17, memur ile memur emeklilerine ise enflasyon farkı ile birlikte yüzde 8.67 oranında zam yapılmıştı. Eğer 3 Ocak’ta açıklanacak yıllık enflasyon yüzde 25 ve üzeri olarak gerçekleşirse yeni yılda maaş ve aylıklara yüzde 15’i bulan oranda zam yapılacak. Yok, yıllık enflasyon Bakan’ın öngördüğü gibi yüzde 20.8 olarak gerçekleşirse bu kez yüzde 10 dolayında artış olacak.

Oysa maaş ve aylıklarda olası yüzde 10’luk artış son 6 ayda yaşanan kayıpları bile karşılamaktan uzak kalacak. Dediğim gibi, tüm gıda ürünleri cep yakıyor, yanına bile yaklaşılmıyor. Ocakta maaşlara en azından yüzde 15 veya üzerinde bir artış yapılmalı ki milyonlarca dar gelirli cepten yemeye devam etmesin. Bakan Albayrak’ın yüzde 20.8’ine karşılık Merkez Bankası’nın yıllık enflasyon öngörüsü yüzde 23.5. Bakalım hangisinin tahmini doğru çıkacak.

Girişte de vurguladığım gibi işverene kolaylık üstüne kolaylık sağlayan siyasi iktidar, zor durumda ki çalışan ve emeklileri hep ıskalıyor. Onların o kadar çözüm bekleyen sorunları ve talepleri var ki. İşte o talepler. 

Milyonlarca polis, öğretmen, sağlık ve din hizmetleri görevlileri 3 bin 600 ek göstergenin çıkarılmasını, emeklilikte yaşa takılanlar haklarının verilmesini,  6 milyonu aşkın emekçi asgari ücretin önce 2 bin liraya yükseltilip komisyonda pazarlıkların bu rakam üzerinden yürütülmesini, 2000 sonrası işçi ve esnaf emeklileri yeni intibak yasasının hayata geçirilmesini,  yine emekliler dini bayramlarda ödenen biner liralık ikramiyenin günün koşullarına göre iyileştirilmesini,  aylıklara eklenen ek ödeme miktarının yüzde 10’a çıkarılmasını, her yıl maaşları tutarında iki ikramiyenin ödenmesini,

en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini bekliyor.

Bu taleplerden çoğu da siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer almıştı aslında. Hatta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde 3 bin 600 ek göstergeye ilişkin yasanın kısa sürede çıkarılacağını belirtmişti. Ama bu söz seçim meydanlarında kaldı.

Altı milyonu aşkın emekçi de komisyondan gelecek habere kilitlendi. Aralık başında ilk toplantısını gerçekleştirecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işverenler ekonominin mevcut durumunu öne sürerek 2 bin liranın üzerindeki ücreti kabul etmeleri zor görünüyor. Kuşkusuz, siyasi iktidarın tavrı milyonlarca insanın geleceğini belirleyecek.    

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar