VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İŞYERİNDE SİYASET KONUŞMAYIN

Siyaset, Türkiye’de en ufak bir tartışmanın bir anda alevlenip kötü sonuçlar doğurabileceği konuların başında gelir.Akşam televizyonun karşısına kurulup haberleri açtığınızda şiddet ve kaza haberlerinin yanında en çok izlediğimiz siyasi tartışmalardır.

Sizlerin yaşamını güzelleştirme ve Türkiye’yi daha iyi seviyeye getirme iddiasındaki bazı kişilerin tartışmaları ne işe yarıyor?Sadece, ekranlarda izlediğiniz değil, evde, işyerinde, sokakta şahit olduğunuz siyasi atışmaların ülkenin sosyal, ekonomik, kültürel refahına ve ihtiyacına katkı sunduğuna inanıyor musunuz? Vatandaşa faydalı mıdır?

Eline mikrofon ve kamera tutuşturulan ne idiği belirsiz tiplerin sokakta röportaj adı altında yaptığı tartışmalara bile asla katılmayın. Ağzınızdan kaçan yanlış bir kelime, cümle başınızı ağrıtabilir, muhtemel maddi ve manevi kayıpların kapısını aralayabilir. Kime ve neye hizmet ettiği belirsiz şahıslara yüz verirseniz elinize geçen tek şey nedir? Koskoca bir hiç!

Elbette siyaset konuşmak yanlış bir hal değildir, fakat bu konuşmanın dozunu ve üslubunu iyi ayarlamak gerekir. Aksi takdirde siz veya bir başkası işini kaybedebilir. Sağlam gerekçelere dayanmayan ve çözüm önermeyen siyasi tartışmaların kaçınılmaz neticesi kavgadır.

Bilhassa müşteriyle yapılan tartışmalar, meydan savaşlarından ya da boks ringindeki kapışmadan farksız bir mücadeledir. Ancak bu maçın bir galibi yoktur. Müşteriyle yapılan siyasi meselelerin firmaların imajına zarar vereceği hatırdan çıkarılmamalıdır.

Politik fikirlerinde tarafsız bir tutum sergileyemeyenler müşteri tabanını korumakta ve kazancını sürdürmekte avantajını kaybedeceğine şüphe yoktur.  Hele bu alışkanlık haline gelmişse ticaretinizi ve itibarınızı tehlikeye atmışsınız demektir. Her şeyden önce burada kaybettiğiniz sadece müşterileriniz olmayacak, huzurunuz ve en önemlisi zamandır.

Memleketin genel siyasi iklimi hakkında görüşlerin açıklanacağı mekanlar kesinlikle işyerleri değildir. İşyerinde siyaset konuşmak, ölçüsü iyi ayarlanmadığında çalışanlar arasında büyük problemler yaşanmasına sebep olabilir. Orada nefret dili, ayrımcı ve dışlayıcı bir tutum devreye girebilir. Bundan dolayı akıllı patronlar, iş yerinde siyaset konuşulmasını yasaklar.Bu, kesinlikle ön yargıya dayalı bir karar değil, tecrübeden süzülen doğal bir sonuçtur.

Siyasi tercihleriniz nedeniyle dostlarınızla sert tartışmaya girmekten mutlaka kaçınmalısınız. Çalışanların, siyaset konuşurken gerginlik çıkmasının iş performansını düşürdüğünü, takım ruhunu zedelediğini ve mesai saatlerini olumsuz yönde etkilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hamster çarkı diye bir şey var biliyorsunuz? Kafese tıkılı bu minik kemirgen bir çarkın üstüne çıkıp yürümeye başlar. Yürüdükçe çark döner. Zavallı hayvan ileriye doğru gittiğini zanneder halbuki gerçekte zırnık mesafe kat edememektedir. İçi boş, faydasız tartışmalarla yitirilen zamanlar işte bu acıklı duruma benzer.

*

Patronlar, en görünür duvara koysun bu yazıyı ve işyerine asıversin, tablo yerine…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar