Ordu
DOLAR18.5828
EURO18.3781
ALTIN1020.8
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

İŞYERİNDE TELEFON SOHBETİ YASAKLANSIN

Bir resmi kuruma gittiniz sadece basit bir kayıt işlemi yaptıracaksınız. Azami işlem süresi sadece 20 saniye. Ama masa gerisinde oturan görevli şahıs elinde mobil telefonla fındık bahçesine amele ayarlamaya çalışıyor. Siz hala ayakta beklemeye devam ediyorsunuz. Ve adam hala umursamadan telefon görüşmesine devam ediyor. Bu durumda siz yaparsınız? Sabrınızın sınırı ne kadar? Sakin kalma seviyeniz nedir? Hele buranın neresi olduğunu söylesem eminim daha fazla sinirlenirsiniz. Hiç şüphesiz siz de zaman zaman böyle tatsız durumla karşılaşıyorsunuzdur. Maalesef kamuda ciddiyet eksikliği had safhada. Örnek sayısı çok, uzatmaya gerek yok, kısa olsun meramımız anlaşılsın.

 

Askeri alanlar ve okullardan sonra bazı özel şirketler de cep telefonu kullanımını sınırlamaya başladı. Bu tablo iş ilanlarına da yansımaya başladı. Uyulması gereken ilkeler listesine, "İşyerinde cep telefonu kullanılamaz" kuralı da girdi. Şirketler, artık özel telefon görüşmeleri nedeniyle gürültü ve dikkat dağınıklığına sebep olanların iş sözleşmelerini iptal edebilecek. Cep telefonu melodileri ve mesaj seslerinin çalışanları rahatsız etmesi, oyun, fotoğraf, kamera gibi eğlence özelliklerinin verimliliği düşürmesi nedeniyle çoğu şirket telefon yasağı uygulamaktadır.

 

Firmalar bu uygulamanın kanuni dayanakları konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) bilgi talep etti. SGK, "yasaklama" hakkı bulunduğunu belirterek "Mesai saatleri içinde, işyeri ve iş düzenini bozucu nitelikte özel cep telefonu görüşmelerinin yasaklanması işverenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilebilir." görüşüne vardı. Nitekim Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bu kapsamda açılan bir dava kararında (2007/27583 E.) “acil durumlarda ve işine ilişkin sebepler gibi meşru bir neden yoksa çalışanın mesai saatlerinde özel telefon görüşmesi yapması geçerli fesih nedeni’’ hükmüne vardı. ‘’Özel telefon görüşmesi nedeniyle iş sözleşmesinin feshi için bu konudaki yasağın daha önce işçiye bildirilmesi veya önceden ihtar verilmesi şarttır.” demektedir.

 

İşyerlerinde telefon sohbeti sadece özel sektörde olmuyor. Gözlemlerime göre kamu kurum ve kuruluşlarında daha fazla olduğu yönündedir. Gelelim şahsi kanaatimize. Biz de özel sektör bünyesinde çeşitli fabrikalarda senelerce idarecilik yaptık. Kuralları işveren belirler, işine gelmeyen kendine başka iş arar. Kısa ve net… İşverenin cep telefonu kullanılmaması konusunda sözleşme yapma hakkı var. İşveren böyle bir yasak koyar, kural ihlali yapan ‘’sanal kaytarıcıları’’ ikaz eder, uyarıyı dikkate almayanlar İş Kanunu’nun 25/2 maddesine göre işin akışını bozdukları gerekçesiyle iş akdini feshedebilir. Ancak bu tür yasaklamalar acil durumlarda haberleşme hürriyetine engel olmamalı. Hastalık veya mücbir sebepler cinsinden hadiseler bu yasaklama kapsamı dışında tutulabilir.

 

İletişim çağında yaşıyoruz. Cep telefonları, hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Hatta çoğunun kişisel bilgisayar görevi yaptığını söylemek yanlış olmaz. Fakat; işini, aşını seven, istikbalini düşünen kuralları çiğnememeli…

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar