Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

İTALYA

21 Şubat 2018, Verona...

Avrupa’nın en romantik, zengin şehirlerinden biri... Unesco dünya mirası listesinde.  İtalya’nın geri kalanından ne farkı var? Kenti turistlerin gözdesi kılan şey nedir?                                             Deniz, kum, güneş değil... Lüks alışveriş merkezleri, kumarhane salonları da değil. Küçücük bir balkon: Juliet’in balkonu...

Aslında böyle bir aşk hikayesi hiç yaşanmadı. İtalyanların kurguladığı başarılı bir pazarlama ürünü sadece. Dünyaca ünlü İngiliz yazar Shakespeare’in aşk öyküsünü anlatan oyunu ile özdeşleştirmişler. Zaten öyküyü de Shakespeare yazmadı. Eser gerçekte yazar Matteo Bandello’ya ait. Shakespeare, hikayeyi bu yazardan aşırmış!

Via Cappello caddesi 23 numarada yer alan bu küçük ev, başlı başına bir endüstri durumunda. Evin daracık bir avlusu var. Avluya balık istifi halde doluşan turist kafilesi, 1905 yılında belediye tarafından eklenen meşhur balkonu yakından görebilmek ve Juliet’in sonradan monte edilen heykelinin yanında fotoğraf çektirebilmek için adeta birbirlerini çiğniyor.

Burayı ziyarete gelenlerin girişteki demir kapıya kilit asmaları bir gelenek haline gelmiş durumda. Avluda yer alan Juliet heykelinin sağ göğsüne dokunanın şansa veya sonsuz aşka ulaşacağına inanılıyor. Evin içi ise ziyarete kapalı.  Binlerce kilometre katedilerek yapılan ziyaret, avluda başlayıp avluda noktalanıyor.

Veronalılar, her yıl düzenledikleri festivallerle şehri “aşkın mekanı” temasıyla pazarlama ustalığını gösteriyor. Pazarlama sadece bununla sınırlı değil. Örneğin ünlü kahve salonları zinciri Starbucks, “Verona” adında bir ürünü müşterilerine sunarak “aşka önem verdiği” imajını hafızalara kazıyor. Oteller fuarın her döneminde dolu; yerel halk gelirlerini Romeo ve Juliet’e borçlu.

Küresel ticari trendleri takip etme iştahı, fuarların şık enerjisine de fazlasıyla yansımış. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da fuarlar küçülürken kimi de sonlandırırken burada fuarcılık aksine daha da büyüyor. Milano ile Venedik’in tam ortasında yer alan 300.000 nüfuslu şirin belde her yıl birçok önemli fuara ev sahipliği yapmaktadır.

Porto Nuova kapısından içeri adım attığınızda rüya başlıyor! Üstündeki saat sanki zamanı  bu şehirde yavaş ilerletmenin elinizde olmadığını anlatır size. Verona'nın kalbinin attığı Piazza Bra meydanında banklardan birine oturup havaya yayılan klasik müziği ve çevreye neşe saçan sokak sanatçılarının seyrine dalabilirsiniz. İnsanların kaldırım taşlarına sızan kahkahaları, gecenin karanlık adımlarına sığmayacak derinliktedir. Erbe ile Bra meydalarını birleştiren Via Mazzini caddesi üzerinde rengarenk mağazaların dizildiği yürüyüşünüze keyif katacak dar bir yoldur.

Gidenlerin gitmeyenlere kolay anlatamayacağı ama her Türk işadamının birileriyle paylaşmak isteyeceği, az gidilen, az bilinen bu fuar şehri keşfedilmeyi hak ediyor!

Artık sadece kaliteli mal üretip piyasaya sürmek başarı elde etmek için yeterli görülmemektedir. Aynı malı değişik fiyat, kalite ve biçimleriyle karşılaştırabileceğiniz ve değişik alternatifler arasından seçme şansını yakalayabileceğiniz Verona fuarı, küresel pazardaki mevcut durumunuzu korumanız, geliştirmeniz açısından beklentilerinizi karşılayacak seviyede.

"İtalya sonsuzdur". Bütün hayatınızı İtalya'da geçirseniz bile, yine de hepsini göremezsiniz.  Ama deneyebiliriz.

                                                                                                                                                                                           *

Bir şehir düşünün, içinde tarih, tabiat, sanat olsun ve önemlisi de AŞK olsun! Böyle bir şehir gelenin bir daha gelmeyi düşlediği güzellikte olsun. Bu şehrin adı da Verona olsun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar