Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

İthal Ekmek

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın TMO’nun (0) gümrükle 1 milyon 500 bin ton Buğday ithalatı (daha) yapılacağı haberi -üzülerek söylüyorum- beni şaşırtmadı. İster misiniz, bugün yarın (0) gümrükle fındık ithaline de izin verildi diye bir haber duyarsanız, siz de şaşırmayın!

Olmaz olmaz demeyin, oluyor işte…

Bir zamanların “Buğday Ambarı” sayılan Türkiye, bugün buğday ithal eden bir ülke haline geldi.

Böylece…2019 yılı ilk 10 ayında 6 milyon 750 bin ton ekmeklik buğday ithalatı ile rekora koştuğumuzu da öğrenmiş oluyoruz. 

Tarihte bir ilk haberi daha verip bu bahsi kapatalım.

Rusya’dan ithaline karar verilen 1400 ton şekerin ilk partisi konteynırlara yüklenmiş, akşama sabaha limanlarımızda olacak mış, mış…

***

Geçtiğimiz aylarda, patlamış mısırın Çin’den, cevizin Latin Amerika’dan, içtiğimiz sigaraların tütününün Güney Afrika’dan geldiğini yazmış, sizleri bilgilendirmiştim.

Bir son vuruş, Yaban mersini İspanya’dan, “SOY” soya sosu Japonya’dan…

Dahası da var, takip etmek için Gümrük memuru olmak gerekecek…

Ne yazık ki, bu yaştan sonra beni almazlar.

“Git başımızdan moruk” diye, bir azar işitmek de istemem.

***

İşçi temsilcileri, şu an asgari ücret tespit masasından kalkmış değil. Kademeli yüzde 15 artışa razı olurlarsa, bakanlık, dolayısıyla işverenler sevinecek, TÜRK-İŞ’in rakamları kabul olursa çalışan işçiler sevinecek.

Bu arada TÜİK’in asgari geçim endeksi açıklandı: hafif iş kolu için 1.940 TL, orta iş kolu için 2.086 TL, ağır iş kolu içinse 2.331 TL.

TÜRK-İŞ’in talebi 2500’TL’nin aşağısı olmaz; olursa, “masadan kalkarız” dendiğini hatırlatırım.

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne alınacak 420 personel için müracaat eden üniversite mezunlarının sayısı 24 bini geçmiş, efendim.

Siz hiç tarımcıların gübre ve mazot desteği için bakanlık seviyesinde bir toplantıya, bir pazarlığa kalktığını duydunuz mu?

Ya, böyle böyle köyler boşaldı, tarım bitti.

Şehirlere gelenlerin ekmeği ithal, şekeri ithal, gazı, tuzu ithal, cevizi, muzu ithal…

Erenler: bir yılda 650 bin kişi işsiz kalır mı? Toplam işsizimiz çift haneli rakamda oynayıp duruyor: yüzde 14’e şapka çıkarın!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar