Ordu
DOLAR13.598
EURO15.4932
ALTIN790.25
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İthalat/İhracat - Çamsan Örneği

Yerli sanayi işletmelerine ara mallar pazarlayan ithalatçı firmalar genellikle İstanbul merkezlidir. Her ne kadar Ordu’daki fındık kırma fabrikalarının kapısındaki tabelalarda “ithalat-İhracat” yazsa da jüt fındık çuvalı ithalatçısı sayısı bir/iki firmayla sınırlı kalır. 

İhraç edecek ürününüz yoksa ithalat da yapamazsınız. İkisi birbirini tetikler. Biri yoksa diğeri de olmaz…

Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı Başbakan Süleyman Demirel’in dediği gibi: 70 sente muhtaç olursunuz…

***

Bugün ülke bu durumda… “Yerli” sanayimiz ihtiyacı olan ara malları temin etmek için her zamankinden daha fazla dövize ihtiyaç duymaktadır. Nitekim Arap yarımadasını dolaşıp yana yakıla, bizimle swap yapacak (TL verip yerine dolar verecek) ülke arıyoruz.

Türkiye’de ithalatçıyım diyen her kimse; ya ihracatçı firmaların kapısını çalacak, ya da serbest piyasadan dövizi bulacak…

Nitekim; ihracat yapıp ülkeye döviz getiren fındık ihracatçılarımızın kapısını bu defa ithalatçı firmalar değil, Merkez Bankası çaldı!

 Merkez Bankası (daha doğrusu siyasi irade) diyor ki: “ihracat yapıp ülkeye getirdiğin her 100 doların 25 dolarını bana getirecek ve karşılığında TL alacaksın…”

Olur mu olur! Bal gibi olur… 

İtirazı olan? Ne münasebet efendim!

Yeter ki, Merkez Bankamızda 62 milyarı bulan emanet dolarlar değil de, bizim diyeceğimiz dolarlarımız olsun… Artık merkez kasamız da eksiden artıya geçti diyelim…

***

Biliyorsunuz, yüzde 25 uygulamasından iki hafta önce de “dolara endeksli TL mevduatı hesabı” uygulaması başlatılmıştı. Maya tutmadı ki, şimdi de ihracatçılarımızın kapısı çalındı.

***

Çamsan A.Ş. Avrupa’nın birinci, dünyanın dördüncü büyük ağaç sanayi şirketi… MDF (lif levha) ihracatından elde ettiği her 100 doların, 25 dolarını bundan böyle Merkez Bankası’na götürecek ve karşılığında milli paramız TL alacak…

Çamsan örneği neden önemli…

Çamsan A.Ş. 1978 yılında kuruldu, akabinde MDF üretimine başladı. İç piyasadan ihtiyacı olan hammaddenin temininde zorluklarla karşılaşınca, kuzey komşumuz ülkelerden ağaç ithalatına başladı.

Çamsan A.Ş.’nin 1990’lı yıllarda başında, BOTAŞ’tan gelen Mete Göknel vardı.

Genel Müdür Mete Göknel’in ilk işi, ya da başarısı diyelim, ihtiyacı olan ham maddeyi ithal edebilmek için gerekli olan dövizi, kendi imkânlarıyla bulma yoluna gitmesi oldu.

MDF -iç piyasadan- daha ucuza satılmış olsa da- ihraç edildi!

Böylece Çamsan A.Ş. ham madde ithalatını kazandığı bu dövizlerle karşıladı.

***

Sözün özü, bugün de değişen bir şey yok…

Ülkede yatırım yapmak isteyen, Çamsan örneğini önüne koymalıdır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar