Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İyi ki varsın Hira…

Yurdun ıssız köşelerinde öyle çok zeki, çalışkan, başarılı ve gönlü Atatürk sevgisi ile dolu olan öğrenci var ki.

Yoksunluk içinde, kısıtlı olanaklarla öğrenimlerini sürdüren, ülke geleceğinde söz sahibi olabilmek için adeta kendilerini parçalayan minik yavrular büyük kentlerdeki yaşıtları ile olan eğitim eşitsizliğine karşın, dağlarda açan güneş   gibi parlıyor.

Yurdun her yanında, ama özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan sevimli öğrenciler başarılarıyla yüzümüzü ağartıyor. Geçen hafta Hakkari’de yaşayan Yusuf Eymen Veliceoğlu’nun Kanada’da düzenlenen matematik yarışmasında dünya şampiyonu olması ile gururlandık, sevindik. Yusuf’un dünya şampiyonluğu unutulmadan, bu kez yine Hakkari-Yüksekova’dan gelen bir haber yüreğimizi coşturdu.

Yüksekova’da yaşayan 9 yaşındaki Hira Karahan’ın babası Mehmet Şerif Karahan, kızının özlemini gidermek için evinin bahçesine buzdan ve kardan yaptığı Anıtkabir haberi medyada gündem oluşturdu. Hira, öğretmenlerinden aldığı eğitim ve ders kitaplarından tanıdığı, hayranlık duyduğu Ata’sının yattığı Anıtkabir’i görmek istiyordu. Ne var ki, onun da elini kolunu bağlıyordu maddi yoksunluk.

Babası Mehmet Şerif, kızının hasretini dindirmek için elinden geldiğince “Kardan Anıtkabir”i yaptı evinin bahçesine.  Bir şekilde Hira’nın Anıtkabir tutkusunu gidermeye çalıştı. Yerel medyanın duygu yüklü Atatürk özlemini haber yapmasıyla Türkiye’nin gündemine oturdu minik Hira.

Önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, duyarsız kalmadı Hira Karahan’ın Anıtkabir özlemine. Yavaş ve Akar, Ankara’ya davet etti. Akar’ın çağrısını Yüksekova 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’ndan bir grup bizzat köye giden askerler iletti, hediyeler verdi Hira ve ailesine.

Yurdun en ucunda dağlık köyünde yaşayan, kalbi Atatürk sevgisi ile yanıp tutuşan Hira, yakında Ankara’ya gelerek Anıtkabir’i ziyaret edecek, Ata’sının mozolesine, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadeleye, eşyalarına, otomobillerine yakından tanık olacak. Yıllardır hayranlık duyduğu Ulu Önder’inin ulusal mücadelesine, bağımsızlığına, özgürlüğüne, bir ulusu yoktan var edişini bu kez kitaplardan değil, bizzat Anıtkabir’de yaşayacak. O minik kalbindeki Atatürk sevgisi katlanarak artacak.

Bir takım karanlık çevrelerin, aymazların karalamaya çalıştığı değerlerini, devrimlerini, başarısını ve en büyük eseri olan Cumhuriyet’i değersizleştirmeye çalıştığı günümüzde Hakkarili Hira Karahan’ın, Atatürk ve Anıtkabir özlemi, babası Mehmet Şerif’in “Kardan Anıtkabir” yapması çok anlamlı ve ders alınacak bir mesaj. O minik kalpten yayılan sevgi tomurcuğu, laiklik karşıtı, kadını ikinci sınıf birey olarak gören karanlık yoz düşüncelerin kafasına balyoz gibi inecek.

İşte, eğitim eşitsizliğine, maddi yoksunluğa, olanaksızlığa karşın güç koşullarda öğrenen, kendini yetiştiren, Atatürk tutkusunu her daim yüreğinde taşıyan Yusuflar, Hiralar ve adını bilmediğimiz diğer gariban minik öğrencilerin çok olmasından sevinçli ve geleceğe umutla bakıyor Türkiye.

Yoz düşüncelerin karanlık çabalarına rağmen, küçük yavruların Cumhuriyet, tutkusu ve Atatürk’e olan bağlılıkları Türkiye Cumhuriyeti’nin yıkılmaz güvencesi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar