Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İYİ Parti istemiyor mu?...

Yöneticilerinin ardı ardına açıklamaları toplumda İYİ Parti’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı olduğu algısı oluşturdu.

Önce Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin, “Kendisinden talip olduğunu duymadım. Herkes idealist davranmalı. Nefis zamanı değil” demişti. Koray Aydın, kazanamama olasılığı olan bir isme “evet” demeyeceklerini de vurgulamıştı.

Ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı topa girerek, “Kemal Bey, cumhurbaşkanı olması halinde doğru isimdir. Ancak adayların tespiti sırasında en fazla seçilme ihtimali olan ve birinci turda seçilmeyi sağlayacak, bunu riske sokmayacak olan adayın tercihi doğru olur” dedi. Paçacı açıklamalarından Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı oldukları sonucunun çıkarılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Paçacı, son satırdaki sözleri dile getirse de doğru tahlil edildiğinde İYİ Partili yöneticilerin açıklamalarını CHP Genel Başkanı’na üstü kapalı, “Aday olma, seçilemezsin” mesajı olarak değerlendirmek hiç yanlış olmaz. Hem, her iki yöneticinin “seçilecek aday” vurgusu dikkatlerden kaçacak, göz ardı edilecek türden niteleme değil.  

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yönelik henüz bir değerlendirmesi yok. Çünkü,  CHP Genel Başkanı “Cumhurbaşkanı adayıyım” diyerek kendi ağzından kamuoyuna duyuru yapmadı ve somut kararı bulunmuyor. Sadece, parti üst yönetiminden  “Genel Başkan olarak CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olmalısınız” yönünde telkinlerde bulunulduğu medyaya yansıyor. Özellikle Hürriyet gazetesinin hükümete yakın yazarı Abdulkadir Selvi, sürekli Kılıçdaroğlu’nun adaylığını gündeme taşıyor ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasında gerginlik yaşandığını savlıyor. Yazılarında “Millet İttifak”ında çatlak bulunduğunu belirtiyor.

Aslında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına sıcak bakabileceği sır değil. Çeşitli platformlarda yaptığı açıklamalar, İmamoğlu’na yönelik övgü dolu sözler bunun ipucunu gösteriyor.  Koray Aydın ile Cihan Paçacı’nın açıklamaları da değerlendirildiğinde net olmasa bile İYİ Parti’nin “seçilecek” adayın yarışa girmesine, seçilmesinin zorluğundan ötürü Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı olduğu algısı ortaya çıkıyor.

Elbette, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında seçilebilme şansı olacak adaydan yana. Zaten, kendisinin seçilemeyeceğini gördüğü an, diğer ortak adaylara yönelmesi kuvvetle muhtemel. Millet İttifakı’nı bölecek bir girişimde bulunması, adaylığında ısrar etmesi beklenmemeli Kılıçdaroğlu’ndan.

Şunu vurgulamakta da yarar var; TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde coşkulu konuşması ile milyonları ekrana mıhlayan Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle dar ve sabit gelirli gariban kitle tarafından alkışlandı, puanını hayli yükseltti.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar