Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İYİ Parti’nin zor tercihi…

Şüphesiz, siyasette tüm gözler İYİ Parti ve Meral Akşener’in üzerinde.

Millet İttifakının ortağı bugünlerde zor bir tercihle karşı karşıya. Ya ittifaktan ayrılarak Cumhur İttifakına katılacak, ya da yol arkadaşı CHP ile mücadeleye devam edecek.

“Millet İttifakının” genel ve yerel seçimlerde başarılı olmasında İYİ Parti’nin katkısı, çabası yadsınamaz.  Ancak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 milletvekilini istifa ettirerek İYİ Parti’ye geçmesini ve grup kurdurarak genel seçime katılımını sağladığı unutulmamalı. Aslında, demokratik bir tavır sergileyen Kılıçdaroğlu, bir yanda İYİ Parti’nin Meclis dışında kalmamasını, diğer yanda oluşturulan ittifak aracılığı her iki seçimde CHP’nin kazançlı çıkmasını sağladı.

İstanbul’da Belediye Başkanlığı seçimini yitiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın, 23  Haziran’ın ardından konuşmaları ve mesajları ile İYİ Parti’yi yanına çekerek, “Millet İttifakını” dağıtma amacında olduğu görülüyor. Sürekli CHP ile HDP’yi birlikte anarak, İYİ Parti tabanında ve yönetiminde rahatsızlık yaratmak istediği aşikar.

Tartışmalar sürerken, Meral Akşener’in, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 30 Ağustos ve 29 Ekim resepsiyonlarına katılarak Erdoğan ile birlikte fotoğraf vermesi akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Gerçi Akşener,resepsiyonlara katılımın doğal olduğunu, başka yerlere çekilmemesini söyleyerek, “Millet İttifakının” sürdüğüne ilişkin üstü kapalı mesaj verdi.

Ne var ki,  tabanda ve yönetimde HDP ile aynı çatı altında görünmekten hoşnutsuzluk duyan, ittifakın dağılmasını isteyen çok sayıda partili var. Özellikle, tabanı ülkücüler HDP ile aynı karede yer almak istemiyor. İşte bu rahatsızlığı gören Erdoğan, konuşmaları ve açıklamaları ile Meral Akşener’e “Yeriniz Millet İttifakı değil, Cumhur İttifakı” demeye getiriyor.

Parti yönetiminde etkin isimlerin Akşener’e, “ CHP ile işbirliğine son verelim, Cumhur İttifakına katılalım” yönünde görüşler bildirdiği savunuluyor. Hatta,  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yer almak, yani bakan olmak isteyen çok sayıda İYİ Partili milletvekilinin bulunduğu dillendiriliyor. Tabii bu savlar ne denli doğru bilemem.

Kesin olan, yönetimde ve tabanda Millet İttifakından rahatsızlık duyanların sayısının giderek artması, HDP ile aynı çatı altında bulunma görüntüsünden bir an önce kurtulma isteğinin gür sesle dillendirilmesi.  Kuşkusuz, tartışmalara son noktayı koyacak olan Genel Başkan Meral Akşener. Kendisinden bu konuda net açıklama gelmemesi kafaları karıştırıyor.

Erdoğan, 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine güçlü şekilde katılmak istiyor. Bu amaçla, milliyetçilik söylemleri ile İYİ Parti’yi Cumhur İttifakına katmayı öngörüyor. Ancak, ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu görüşe ne der, partisinden olaylı bir şekilde ayrılanların kurduğu İYİ Parti’nin Cumhur İttifakında yer almasına nasıl karşılar? Orası muamma. Öyle ya düne kadar birbirlerine demediklerini bırakmayanlar bir çatı altında nasıl buluşabilir?

Gerçi  geçmişte birbirlerine ağır hakaretlerde bulunan, ağır sözler söyleyenlerin daha sonra birlikte hareket ettikleri, bir çatı altında toplandıklarına çok tanık olduk.  Yani, İYİ Parti Cumhur İttifakında yer alırsa şaşırmamak gerek. Siyasette böyle tablolara, görünümlere alışık toplum.

Bakalım İYİ Parti , dolayısı ile Meral Akşener nasıl bir karar alacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar