Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

İyi senaryo 

“Evde kal” dediler, kaldık. Elinizi sık sık yıkayın dediler, yıkadık. Dükkânları kapayın dediler, kapattık. Kalabalık içine girerseniz mesafeyi koruyun dediler, mesafeyi koruduk. 

Bu ve benzeri önlemleri “bireyler olarak” harfiyen aldık. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dediği gibi “Kendi OHAL’imizi ilan etmiş, kendimize uygulamışız”.

İlk iki gün evde virüs salgınının verdiği korku, dolayısıyla telaş vardı. 

Her dokunulan yer, sözcüğün tam anlamıyla kırklandı. Yıkanacaklar, her zamanki gibi “normal deterjanla”  60 ve 90 derecede yıkandı.

Televizyonların “kamu spotu”nun hatırlattığı 14 kurala uyuldu.

Ev halkı akşamın ilk saatlerinde “ülkede ve dünyada” neler olduğunu öğrenmek için televizyonların karşısına geçti. Haberlerde, özetle Covid-19 salgınından ölenlerin arasına kaç kişinin daha katıldığı öğrenildi. Bir an “Ah, vah!” dendi. Sonra, normal işlere dönüldü. 

*** 

Bir, iki gün daha geçti. Hazıra dağ dayanmaz, mutfak noksanlarının listesi çıkarıldı. Kimin ve nasıl alacağı sorulmadı. Tam da bu sırada, kapı çalınmaz mı? 

Kapıyı açtık. Mesafeyi koruyarak

- “Buyurun, neydi”? 

-“Doğalgaz!” 

*** 

Uzatılan makbuzu alıp, kapıyı kapattık. Tabii makbuzu elleyenin ne yapacağı öğretilmişti.  Eller 20 saniye yıkandı. 

Makbuza bırakıldığı yerde 6 saat el dokundurmama kuralına uyuldu. Süre dolduktan sonra makbuzda yazılı miktar okundu:  238,84 tüketim %18 KDV 42.99 toplamda 281.- lira borç. 

Alt sırada: Nakit ödeme noktaları sayıldıktan sonra şu not düşülmüş: “Bankalar dışında ödeme noktamız yoktur.” 

Elektrik ve su makbuzları daire kapısına kadar getirilmiyor. Onlar apartman girişindeki posta kutucuklarının üzerine toplu halde bırakılıyor. 

*** 

Bunu şunun için yazıyorum: Sağdan soldan duyuyorum: Ödemelerin üç ay ertelenmesi isteniyor, yazılmayan ayların ödemelerin başlayacağı aylar arasına dağıtılabilir deniyordu. Her halde dikkate alınmadı. 

*** 

Şu an aldığım bir bilgi, (henüz doğrulatamadım). Üç ay işçi çıkarılması yasaklanmış… Bu yasak süresince tüm ödemeleri devlet üstlenecekmiş… Patronlara yeni bir mali yük getirilmesi asla söz konusu değilmiş...

*** 

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Covid-19’dan koruma önlemini en başarılı alan biziz demiyorum. Komşularımızın da kurallara titizlikle uyduklarını; kapımızı çalıp, iyi misiniz, has mısınız diye sormamalarından pek ala anlıyoruz.

NOT: 

İhtiyaç listesi epey uzadı.  Bakalım, kapıyı kim çalacak?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar