VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9592
EURO18.4186
ALTIN1035.9
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“İyi Şeyler Olacak”

Bu başlık altında (14 Mart 2012) ikinci yazı. Başlığı “tırnaklama” nedenim de bu yüzden…

(İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na seçim kazandıran sloganı hatırlatırım: “Her şey güzel olacak”! Demek ki birbirini eskitmeyen iki sözcük, siyasilere geniş kapılar açıyor ve hepimiz o kapıdan güle oynaya geçmeye hazırız).

“İyi şeyler olacak” başlığı altında o gün yazdıklarımın bir bölümünde şu tespitte bulunmuşum: “Bir yerden başlayın dediler; 20 yıl (şu an 28 yıl) önce Vali Sami Seçkin öncülüğünde Menekşe Sokak’tan başladık. Tarihi evler bir bir (şimdiki sayıları 45) onarıldığında Ordu ikinci bir Satranbolu olma özelliği kazanacak…”

***

Dr. M. Hilmi Güler o sokaklarda çelik çomak oynayarak büyüdü, her taşta izi var. Böylesi bir kültürden geldiğini söylemese de, biliyorum.  Geriye baktığında neleri kaybettiğimizi düşündükçe, sanırım bir yerleri ağrıyordur.

***

Nitekim; kısa denecek bir zaman diliminde, kent kimliği hanesine koyduklarıyla, duruşunu belli etti.

“Sıra Milletdüzü”nde..”

Zeki M. Özel sadece Milletdüzü mü; Saray Mahallesi ana nokta. Bir iki dokunuşla (ne yazık ki örnek okul –mimarisiyle- önemli bir kayıp: Kız Meslek Lisesi hariç) eski hükümet konağı ve askerlik şubesi üç taş yapı ile –bugün yarın boşaltılacak olan- Hükümet Konağı, tarihi kimliklerine yeniden kavuşmalıdır.

***

Ordu Mimarlar Odası’nın nasıl bir hazırlığı olduğunu bilmiyorum… Bu konu biz gazetecilerden çok onların, sorunu… Ben deniz dışarıdan bakıyorum, onlar içerden bakıyor. Dışarıdan baktığım halde, hükümet konağının sağına soluna yapılan (Milli Eğitim İl Müdürlüğü) eklentileri yıkılarak, ana bina ortaya çıkarılmalı. Kat yükseklikleri, ana kapı girişi ve oradan bir üst kata çıkış alanında ne gibi ilaveler yapıldıysa kaldırılmalıdır.

***

Medya Notu:  Sıra Milletdüzü’nde başlıklı yazıda, alanın Vakıflar çarşı esnafına Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz zamanında tahsis edildiğini yazmıştım. Bir hususu aydınlığa kavuşturmak lazım.

Milletdüzü’nün Hükümet Caddesi boyunca sıralanan dükkânlar Belediye Başkanı Fazıl Sözer (1963-67) tarafından yapılmıştır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar