Ordu
DOLAR12.6862
EURO14.3278
ALTIN730.87
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

İyi Uçuşlar

Uzun uzun araştırmaya gerek kalmadı. Tam da yazı masamın karşısında önemli başlıkların sıralandığı gazeteler var.  “Kurtuluş, bu şehrin çocuklarında” , “Bugün bayram çocuklar”, Denizle barışalım, Hızlı trene kavuşalım”…

Bunların hiçbiri içinde bulunduğumuz durumu anlatmaya yetmiyordu.  Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk uçak indiğinde gazetemiz şu manşetle okurlarına seslenmiş: İYİ UÇUŞLAR!

***

CHP ile İYİ Parti arasında görüşmeler sonlandı, her iki parti genel başkanı ortak açıklamayı yaptı. Mutabakat listesi çok geçmeden önce haber kanallarına, sonra sosyal medyaya, sonra da yazılı basına servis edildi.

***

Mimar Levent Karlıbel’in ifadesiyle söyleyeyim; Ordu “Butik” Şehir!

CHP ve İYİ Parti kurmayları kaç defa bir araya gelip “İTTİFAK” meselesini konuştu, kaç defa genel başkanlar bir araya gelip açıklama yaptı, inanın sayısını unuttum.

Doğrudur, söz konusu paylaşım. Tabi ki adil olması istenir… Her taş yerinde ağırdır. İYİ Parti Ankara Keçiören’de seçimi alacak kıratta ise, orası İYİ Partiye bırakılır. Söz konusu Yeni Mahalle ise, orada bir dakika durun denir. CHP’nin Çankaya’dan sonra elini eteğini toplayan tek ilçe, tabii ki orada CHP’nin adayı Cumhur İttifakının adayı ile yarışacak…

***

Bu kadar “ayrıntı” verdikten sonra sadede gelelim.  “Butik” Şehir Ordu, görüşmeler üstü bir konumda tutuldu.

CHP, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Millet İttifakı”nda partiler arası görüşmeleri sürdüren iki kişiden biri… Yani söz sahibi.

Sizce, Ordu, pardon “butik” şehir Ordu masaya yatırıldığında ne der?

Sanırım, beyin fırtınası dedikleri bir şey var.  “Musa musa da o kadar da uzun boylu Musa değil”!

Görüşmeleri yürüteceksin hem de seçim bölgenin büyükşehir adayını, masaya yatırıp: sizden mi bizden mi olsun” tartışmasına gireceksin.

Nitekim böyle bir şey yaşanmadığını öğrenmiş olduğumuz için bahtiyarım.  ‘22 Büyükşehirde ittifak tamam…  Ordu gibi  8 ilin Büyükşehir belediye başkan adayı ne senin ne benim… CHP de, İYİ Parti de kendi pavlisine binip, açılıp saçılacak…

Önceki günkü “ayrıntı”yı bitirirken ne demiştik: Sandıklar açılıp,  sonuç ekrana yansıdığında “Ağlamak yok”!

***

MEDYA NOTU: Adı bende saklı, bir okur; Telefonunda bir şeyleri parmağı ile aşağı yukarı oynatmaya başladı, sonra bana döndü:  “Mehmet Hilmi Güler’in Büyükşehir Belediye Başkanlığını şimdiden kutlayabilirsiniz.”

Erenler! Gazetelerin böyle bir şey yapması okura saygısızlıktır. Seçim biter sandıklar açılır, oylar sayılır, kazanan aday mazbatasını alır. SONRA SERONOMİ BAŞLAR, gidenle gelen çiçeklerle karşılanır.  Tabii Büyükşehir Belediye Binası önünde toplananların müthiş tezahüratına el sallayarak teşekkür edilir.  

Bir diğer husus, Parti “böyle yaptı, yanlış yaptı” demek… hele bunu kızgınlıkla söylemek, “pireye kızıp yorganı yakmak” denir.

Dünyanın sonu değil ya!

Yaşayanlar daha çooook seçim görür.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar