Ordu
DOLAR15.9597
EURO16.91
ALTIN947.21
Halil ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Mail: [email protected]

reader

Jamaika, bir küçücük adacık..!

TV'lerde seyrettikçe seyredeceğimiz geliyor Bolt'u. Oıimpiyatlar da benim en çok ilgimi çeken atletizm branşları 100 m, maraton, yüksek ve sırıkla atlama belki sizinde değişik atletizm branşlarına yatkınlığınız vardır, ama 100 metre sprint seyretmek herhalde hepimizin sevdiği koşulardan biridir.

            Dünyanın en süratli kadını ve erkeği bu 2,9 milyonluk küçük ülkeden çıkmaktadır. Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller'de bir ada ülkesi. Orta Amerika ve Karayipler de bulunur. Yüzölçümü, 10 bin 990 kilometrekaredir. Sahil şeridi, bin 22 kilometredir. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir; iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar

             Usain Bolt ve Shelly-Ann Fraser 2008 Beijing'de 100 metrede altın madalya kazandılar. Bu plajları, güneşi, harika müziği ve küçücük memleketten nasıl oluyor da bu sayıda elit sprinterler çıkıyor hayrettir.

Usain, genç bir atletken Skolyoz 'u vardı ( Omurganın yana eğriliği) Doktorların ve kendi gayretiyle asla pes etmedi be bu duruş anomalisini yendi.

               Amerikalı bilim insanlarının ve atletizm otoritelerinin yaptıkları araştırmalardan dudak uçuklatan sonuçlar çıktı. Kültürel ve sportif eğitime önem veren jamaika'lı yöneticiler, devlet adamları daha yuva ve ilkokul çağında kuzu ile aslanı, yarış atı ile sütçü beygirini seçip ayırmaktalar! Hem de 5 yaşında iken… Bu ülkede dışarıdan devşirme sporcu ithal etmek ayıp addedilir, onur kırıcı bir davranış olarak kabul görür...

               Her yıl nisan ayının ilk haftasında okul sporları birliği (schools sports association – JSSA) genç kız ve erkeklerin katıldığı adı da şampiyonlar (champs). Atletizm yarışlarına katılıp derece alanlar daha o yaşta seçilip dünya ve olimpiyat müsabakalarına hazırlanmakta.

Jamaika, çocuk sporlarına çok önem vermekte, özellikle onları Temel eğitim (Fundemental Training) , inşa evresi (Building up) ve Yüksek performans çalışmaları (High Performance Training) evrelerinde bilimsel yetiştirecek antrenörleri ABD gibi atletizme önem veren spor hekimliği üniversitelerine yollayıp eğitmekte.

Jamika antrenörün iyi olmazsa, onun çalıştıracağı sporcunun da iyi olmayacağını biliyor, sporcular ve antrenörleri maddi manevi hem de çok iyi destekliyor.

              Ülkenin eğitim müfredat programında fuzuli derslerden çok bilime ve spora çok önem veren bir sistem var.

 Usain Bolt gibiler Shelly gibiler var oldukça hükumet seslerini tüm dünyaya duyuracaklarının farkındalar. Bizler ise bir Naim Süleymanoğlu bir Halil Mutlu bir Hamza Yerlikaya'dan sonra kış uykusuna yatıyor, kaynayan kazandan dışarı çıkıp kurtulmak isteyenleri de ayağından tekrar aşağı çekiyoruz. Sporcu yetiştirmek bir gül, bir bebek yetiştirmek gibi ince, narin bir iştir.

 

               Aynı avuç içindeki kuş gibi dikkat ister “çok sıkarsan ölür,  gevşek bırakırsan uçup kaçarlar”.

Daha 3-5 yaşındaki kabiliyetli kız ve erkek çocuklar adanın her tarafından getirilip, eğitilip, yarıştırılıp derecelerine göre sınıflandırılıp dereceleri ilerledikçe üst düzey eğitime alınmakta.

Dersleri zayıf olanlara ayrı özel bir hoca verilip arayı kapatmaktalar, ayrıca zayıf derslerden 2 imtihan hakkı daha kazanmakta başarılı atletler ve diğer sporcular eksik olan eğitim desteği verilerek destek saglanmaktadır.

Football Ada ‘da çok popüler, Jamaika futbol takımı internasyonel müsabakalarda önemli dereceler almakta, Karayip kupasını 5 kez kazandılar. (1991, 1998, 2005, 2008 ve 2010)

Asafa Powel  ikisi de dünya rekortmeni , Yohan Blake  Ada ‘ya Londra olimpiyatında kazandığı gümüş madalya ile dönmüştü..!

Jamaikalı atletler Beijing (2008) ve Londra’dan (2012) Dünya rekorları ile döndüler

Popüler sporlar

Futbol, Kriket, Atletizm Rugby, Netbol

Jamaika'nın bazı başarıları

Jamaika’nın Bobsled Takımı (1988 den bu yana kış olimpiyatlarına katılmakta)

Sprinter Usain Bolt, 2008 olimpiyatlarında 100 metre, 200 metre ve 4x100 metre sprints yarışlarında ve Londra 'da 2012 'de madalya kazanan ender sporcudur…

             Bizim paramızla ilçe şampiyonu olana 400 TL yol ve gıda parası, başarılarını tekrarlayanlara 800 TL, il şampiyonu olana her ay gıda, beslenme, yol parası ve mükâfat adı altında 800 TL, ülke (ada) şampiyonu olana ayda 2.000 dolar bu başarıyı 3 kez tekrarlayana ev vermekte devlet.

Usain Bolt'un neler kazandığını okuyoruz, seyrediyoruz... Bizim orta okul talebeleri de 12 yaşında maşallah sigara, bira içmesini çok iyi başarıyorlar..!

Bir sürü hatta milyonlarca sahte kahraman yetiştirip duruyoruz, lise ve üniversite çağındaki gençlerimizin10 kişiden 6’sı sigara içmekte, bu oran iş bulunca ( veya bulamayınca) daha da çok içiyorlar.

Futbol takımlarımızda 11 yabancı sporcu oynuyor ve amatör sporcular açken, bunlara milyonlar ödüyoruz.  Ödedik, yıllarca...

En  gır gırı, aslında üzücüsü sporcu devşirip alıyoruz. Birde Çin ‘den bir sporcu getirdiler adı LEE... Bunlar Bruce Lee sağ olsa onu da alıp getirirler.Bu  adanın nüfusu 3 milyon değil,  2.9 milyon kişi yaşıyor adada..!

Atalarımız ne demişler; "Miktar değil kalite önemlidir."

(N.EKIN) yararlanılmıştır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar