VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.8666
EURO18.43
ALTIN1026.7
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

Kabızlık, Parkinson hastalığı habercisi olabilir

Parkinson hastalığı yavaş ilerleyici nörodejeneratif (beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden) bir beyin hastalığıdır. Normal olarak insan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur.  Dopamin beyin içerisinde ve vücudun diğer bölgeleri ile beyin arasında çeşitli mesajlar ileten önemli bir habercidir. Dopamin insanların akıcı ve birbiri ile uyumlu hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten hücrelerin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez.

Dopamin beyinden başka en çok bağırsaklar da üretilir ve çeşitli yollarla bu dopamin beyini etkiler. Bağırsaklarla beyin arasında artık otoban olarak adlandırılan Nervus Vagus siniri vardır ki bu sinirin önemini sizinle ilerleyen yazılarımda paylaşacağım. Bu otobanın bugünkü yazımız için önemi ise bağırsaklar ile beyin arasında sağladığı irtibat ile Parkinson hastalığının bağırsaklardan başladığı ile ilgili yeni bulgular. Yani beyinde ortaya çıkan bu hastalık acaba sindirim sistemi kaynaklı olabilir mi? Ve kabızlık (konstipasyon) bu sürecin neresinde?

John Hopkins Medikal dergisinde yayınlanmış olan bir araştırmaya göre Parkinson hastalığı sindirim sistemi hücrelerinde başlıyor ve daha sonra beyne doğru hareket ediyor. John Hopkin Üniversitesi hücresel analiz ve nöroloji bölümü araştırmacılarından doktor Ted Dawson, elde edilen bu bilginin Parkinson hastalığından korunmak açısından son derece önemli olacağına da işaret ediyor.

Buna çalışmaya göre;  bağırsaklarda üretimi uygun olmayan alfa-sinüklein proteinlerin oluşması neticesinde beyinde yer alan lewi cisimciği etkileniyor ve bunun neticesinde de dopamin seviyesi düşüyor ve Parkinson hastalığı oluşuyor. Vücuttaki toplam dopamin sentezinin yaklaşık %70’ i de bağırsaklarda oluyor. Eldeki tüm bu veriler Parkinson hastalığının sindirim sistemi ile direk alakalı olduğunu gösteriyor.

Parkinson hastalığının yukarıdaki ortaya çıkma mekanizması değerlendirildiğinde ilk belirtisinin sindirim sistemi ile alakalı olan kabızlık olduğu düşünülüyor. Kabızlığa eşlik eden koku alma duyusunda azalma ise bir başka erken teşhis belirtisi. Parkinson hastalığının erken evresinde ortaya çıkan bulgulara madde madde bakarsak;

Kabızlık (konstipasyon)

Koku duyusunda azalma

Hafif titremeler: Genellikle istirahat halindeyken ortaya çıkan ve ilgili kol veya bacak kullanıldığında ortadan kalkan bir belirtidir.

Yürüme Güçlüğü: Biraz daha ileri aşamalarda ortaya çıksa da yürümede yavaşlama ve ayakları sürüyerek yürüyebilme görülebilir.

Yazmada güçlük

Uyku Problemleri

Denge güçlüğü

Bradikinezi (Yavaş Hareket Edebilme)

Yüz ifadelerinde azalma

Ses değişiklikleri: Ses yüksekliğinde azalma ve ses kalitesinde değişme

Eğilmiş postür (duruş)

Psikolojik Semptomlar: Depresyon, anksiyete, demans, kafa karışığı, plan yapmada güçlük, organize olmada ve organize etmede güçlük ve problem çözme becerilerinde azalma şeklinde ortaya çıkabilir.

Kilo Kaybı: Konstipasyon ve depresyon gibi nedenlerle iştahta azalma ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı meydana gelebilir.

 

Özetle; bu semptomların olması her zaman Parkinson hastalığını beraberinde getirmese de nöroloji uzmanına danışmakta fayda vardır. Eğer kendisinde bu semptomların olduğunu düşünen kişi 60 yaşından büyük ise kesinlikle nöroloji uzmanına danışmalıdır. Parkinson’da erken teşhis şimdilik tedaviyi sağlamasa da semptomları geciktirerek daha uzun süreli kaliteli yaşam sağlar.

Sonuç olarak ne yerseniz O’sunuz. Sağlıklı beslenmek dopamin miktarını arttırır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar