Ordu
DOLAR18.6472
EURO19.675
ALTIN1078.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kaçak işçi cenneti

Ankara-Siteler’de meydana gelen yangında 5 Suriyeli işçinin yaşamını yitirmesi ülkemizin onulmaz yarası kaçak işçiliği yeniden anımsattı. İş cinayetleri kadar kaçak işçilik de çalışma yaşamının temel sorunu olarak kendini gösteriyor.

Yabancılar kadar çok sayıda Türk emekçi de işsizlikten ötürü gözlerden ırak merdiven altı işyerlerinde düşük ücretle, sosyal güvenceden yoksun kaçak çalışıyor. Deyim yerinde ise Türkiye kaçak işçi yuvası.

Ekonominin, çalışma yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelen, alınan önlemlere karşın bir türlü iflah olmayan kayıt dışılık, kaçak işçilik hem emeğe hem de devlete büyük darbe vuruyor.

Halen % 34’ler düzeyindeki merdiven altı kaçak işçilikten ötürü SGK’nın her yıl 100 milyar liraya yakın tutarında prim kaybı oluyor. Sosyal güvenlikten yoksun, çok düşük ücretle çalışan emekçinin kaybı da cabası.

Yapılan araştırmalar, kayıt dışında bir puanlık iyileştirmenin, yani kayıt altına almanın SGK’ya 3 milyar lira gelir sağlayacağını ortaya koyuyor.

Çok düşük ücretle kayıt dışı çalıştırılmalarından ötürü, ekonomiye verdiği zararın yanında milyonlarca işsizin iş bulabilmesini de engelliyor kaçak yabancı işçiler.

Suriye’den gelen üç buçuk milyon mülteci ile birlikte her yerde, her alanda, özellikle merdiven altı üretimde kendini gösteren kaçak işçiler adeta ülkeyi kuşatmış durumda.

Yüz binlerce üniversite mezunu genç yanıla yakıla iş ararken, yabancı kaçak işçilerin günlük 30,40, 50 lira gibi son derece düşük ücretle denetimden uzak, sigortasız çalışması dayanılmaz boyutlara ulaştı.

Özellikle ev hizmetlerinde çocuk ve yaşlı bakımı için komşu ülkelerden çok sayıda yabancı kadın Türkiye’ye geliyor.

Bu kadınlardan bir bölümü yasal olarak çalışırken, çoğunluğu da kaçak olarak istihdam ediliyor.

Suriyeli göçmenlerin gelmesi ile birlikte Türkiye adeta ‘’Kaçak İşçi Cenneti’’ oldu.

İlk olarak sınır illerinde çalıştırılan Suriyeli işçiler, son yıllarda İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler başta olmak üzere ülkenin her yanında boy göstermeye başladı.

Yabancı işçiler arasında yasal izin alarak çalışanların sayısı son derece düşük. Yani yüz binlerce işçi kaçak olarak, ülkenin her yerinde karın tokluğuna istihdam ediliyor. Düşük ücretle, kayıt dışı istihdam edilen yabancı işçilerden ötürü kayıtlı çalışan binlerce Türk işçisi işini, aşını, ekmeğini yitiriyor.

İşini yitiren Türk işçiler mahallesinde, sokağında, kentinde mültecileri istemiyor, kavgalara varan gerginlik yaşanıyor.  Yüzde 12’ye yaklaşan işsizlik oranı karşısında kaçak yabancı işçiliğin bu denli artması, yaygınlaşması bir yerlerde eksiklik, ihmal olduğunu ortaya koyuyor.

Ya yasalar yeteri kadar uygulanmıyor, ya da cezalar caydırıcı değil.

Aslında kaçak yabancı işçi çalıştıranlara idari para cezası uygulanmasına yönelik bir düzenleme çalışma mevzuatında mevcut.

Buna göre, kaçak yabancı işçi çalıştıran işverene çalıştırdığı her işçi başına belirli miktarda idari para cezası  kesiliyor, kaçak çalıştığı saptanan işçi de sınır dışı ediliyor.

Suriyeli ve diğer ülkelere ait mültecilerin akın akın ülkemize gelmesi ile birlikte çığ gibi büyüyen kaçak yabancı işçiler adına kesilen para cezaları çok düşük. Ya denetimler gereği gibi yapılamıyor, ya da uygulanan para cezaları işvenler üzerinde caydırıcı olamıyor.

Ülkemizde milyonlarca insan iş beklerken,  Türkiye’nin ‘’Kaçak İşçi Cenneti’ne dönüşmesi, buna göz yumulması  hem kendi işsizimize, hem de ekonomiye yapılan en büyük kötülük ve haksızlık.

İşverenlerin yabancı kaçak işçi çalıştırma iştahının kesilmesi, önlenmesi için çok ama çok katı kurallara, ağır yaptırımlara gereksinim var.

Bazı işverenler, kaçak yabancı işçi çalıştırırken kendi işsizine ne denli zarar verdiğini de sorgulamalı. Patronlar, işçisini ya sigortasız çalıştırarak ya da ödediği maaşı düşük göstererek kayıt dışılığa yol açıyor.

Hatta bazı işverenlerin çalıştırdığı işçiye bankadan üç bin lira maaş yatırıp bin 500 lirasını yani yarısını geri aldığı bile belirtiliyor.

İşte böylesine acımasız, emek sömürücüsü özellikle yabancı kaçak işçilerin çalıştığı kayıt dışı istihdam.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar