Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Kaçın dekan geliyor…

Öyle bir tweet attı ki,  okuyanların ağzı şaşkınlıktan açık kaldı.

Türkiye günlerdir Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç’ın yeni atanan rektör Melih Bulu’ya karşı eylemde bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik paylaşımını konuşuyor.

Cevdet Kılıç’ın son derece tehlikeli ve kutuplaştırıcı, “ Boğaziçili misiniz, Boğazdışılı mısınız onu bunu bilmem. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz bilin istedim”  twetti bilim insanına yakışmayan, son derece düzeysiz ifadeler. Resmen tehdit kokan, ürpertici sözler.

Sayın dekan,  sanki  tüm kini ile düşman kuvvetlerinin üzerine gidiyor. Oysa korkunç sözlerle yüklendiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri üniversiteye giriş sınavında ilk yüzde 1-2’lik dilimde yer alan, son derece akıllı, zeki ve ülkeye gelecekte yararlı hizmette bulunacak öğrenciler.

İlahiyat Fakültesi Dekanı, twettinde korkunç olduğu kadar, Türkçe yazım kurallarına son derece aykırı ifadeleri ile de dikkat çekti. Cevdet Kılıç, öğrencileri tehdit edeceğine önce Türkçeyi doğru kullanmayı öğrenmeli. Aklı sıra Melih Bulu’ya destek veren, ancak baltayı taşa vuran dekanın oturduğu koltuğun hakkını veremediği, liyakat ile oraya gelmediği açıkça görülüyor. Öğrencileri tehdit eden twetti adeta ateşin üzerine benzin döktü. Yetiştirdiği öğrenciler barış, sevgi ve kardeşlik yerine öfke dolu kindar olarak üniversiteden mezun olur kuşkusuz.  Resmen halkı kin ve nefrete sürüklüyor bu dekan.

Kamuoyundan gelen yoğun tepkiler karşısında geri adım atan dekana, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu ile AKP TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan da tepki gösterdi. Yani destek verdiği Melih Bulu da kınadı o twetti. Bulu, dekanın sözlerinin akademisyen sorumluluğuna sığmayan ve yakışmayan bu tür açıklamaların uzlaşı kültürünün önünde en büyük engel olduğunu bildirdi.

 Dekanın çirkin paylaşımı karşısında YÖK’ün soruşturma açıp açmayacağı merak ediliyor. Böylesine tehditkar sözler karşısında gerekli inceleme, soruşturma yapılmayacak da ne zaman yapılacak Allah aşkına? Aslında o koltuğa nasıl oturduğu enine boyuna irdelenmeli, çocuğu yaşındaki öğrencilere karşı ürpertici ifadeler kullanan dekan. Umarım bir süre tartışıldıktan sonra unutulmaz, yaptırımsız kalmaz, yanına kar kalmaz.

Anımsayın bir süre önce Sakarya Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu üniversiteler için, “Neredeyse fuhuş evleri” sözleriyle bir skandala imza atmıştı. Kamuoyunun yoğun tepkisi karşısında “yanlış anlaşıldım” mealinde sözleriyle geri adım atmıştı. Aslında öğrencilere karşı çirkin, kin ve öfke dolu sözleri bilinçli kullanıyor, tepki görünce de çevir kazı yanmasın örneği  hiçbir şey olmamış gibi yalanlıyorlar. Neyse Sofuoğlu hakkında o sözlerinden ötürü 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yaptıkları yanlarına kalmamalı.

Son sözüm zeki, akıllı, yaratıcı Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, “Kaçın dekan geliyor. Yoksa bir gece işinizi bitirecek” Şaka bir yana,  çok incitici, rezil, irrite edici dekanın twetti. Böyle dekanlar öğrencilerden uzak tutulmalı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar