Ordu
DOLAR13.8323
EURO15.6036
ALTIN791.26
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Kader arkadaşlığı

Fındığın alternatifi yine fındık yaza yaza dilimizde tüğ bitti.

Sanırım şeker pancarı üreticisi de aynı dertten muzdarip!

 Yalnız onların olmazsa olmazı, şeker pancarı yoksa hayvancılıkta yok.

İkisi bir düşünüldüğünde onların Cargill’e, bizim Ferrero’muz var. 

Ferrero, Cargiil kadar uzakta değil. İtalya şunun şurası, Cargill ise ABD’de!

Ne işi var onların buralarda demeyin… Mısır şurubundan şeker elde edecekseniz Cargill’siz, fındıktan çikolata yapacaksanız Ferrero’suz olmaz!

 Selçuk Şirin ne diyordu, hatırlatırım: Üç milyon fındık üreticisi bir yıllık çalışmasının karşılığı, 2 milyar dolar kazanıyor(!) (O da geçtiğimiz yıl, yüzde 31,6 düşüşle 1 milyar 250 milyon dolar oldu.)   Ferrero ise 22 bin çalışanıyla 11 milyar dolarlık bir ciroya ulaşmış… (Aslında o kadar uzağa gitmeye ne gerek var?  Ferrero kapımızda… Türkiye fındık ihracat listesine bakınız, yüzde 70’ini önce Oltam Gıda, sonra Ferrero Fındık yapmış…)

***

 Şu üç milyon fındık üreticisi (bana göre) biraz abartılı bir rakam.  Üretici, kırsalda tarımla uğraşan nüfus mu; yoksa  (erkek ayı) Ağustos’ta dalın ucundan tutan yediden/yetmişi de kapsıyor mu?

  Bu konuda bir ayrım varsa onu da tarım il müdürlüklerine sormak gerekir.

Her ne ise, üreticinin nabzını tutalım. Konuyu laf kalabalığı ile boğmayalım.

Fındığın alternatifi yine fındık, Şeker Pancarı üreticisinin alternatifi ise var: Hayvancılık! En iyi süt küspesi şeker pancarından elde edilendir. 

Fındık üreticisi aynı alanda her yıl fındık tarımı yaparken; şeker pancarı üreticisi aynı alanda ikinci yıl şeker pancarı tarımı yapamaz,  100 dönüm bir yeri varsa, 25 dönümünde şeker pancarı diğer alanlarda buğday, arpa, yulaf, yonca vb. yapabilir. Ürünlerin yerlerini değiştirerek tarım sürdürülebilir.

Fındık bahçelerinde bir zamanlar mısır tarımı yapılırdı. Zirai gübre fındık ağaçlarının boylarını uzattıkça uzattı, artık ara ürün mısır ekimi için alan kalmadı. Mısır ekmeği de öylesine aranan bir ihtiyaç olmaktan çıktı diyecektim, çıkmamış! Cargiil’lerden ithal mısır şurubumuzu unuttum.

***

 Sayın Okur:

Şeker pancarı ekim alanları, şeker fabrikaları tam kapasite çalıştığı yıllarda TEKEL ürünü gibiydi. Direk fabrika alıyordu.

Pankobirlik pancar üreticisinin ürününün en büyük destekçisi idi. . . Ne yazık ki; Pankobirlik’te, Fiskobirlik’te 2004 yılından sonra devreden çıkarıldı.  Her ikisi de anonim Şirket (A.Ş.) oldular.

 Anonim Şirketler üreticinin anlayacağı bir dili konuşmuyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar