VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Nalan TÜRKELİ

Nalan TÜRKELİ

Mail: [email protected]

reader

Kadın da Ezan Okusun!

Çevre ve şehircilik bakanı açıklama yapmış; "Her mahalleye yürüme mesafesinde cami yapacağız. Şehrin merkezine camiyi oturtup, çevresinde şehirleşeceğiz. Gençlerin, çocukların aktivite yapacağı camiler olacak."

Bizim buralar, her beş yüz metre arayla cami dolu! Ve hiç bir işe yaramıyor desem yeridir! Hiç birinde, kültürel bir faaliyet yok.  Çok amaçlı değil.

Adeta, erkeklerin güç gösteri merkezi!. Namaz saatinden sonra, hiç abartısız, genelde yaşı geçkin adamların dedikodu mekanı! İşin aslı, başları secdede, gözleri oynaşta olan yaşlılarla dolu camiler!

Madem aktivite yapacaksınız, sade vatandaş olarak ben de fikrimi beyan edeyim.

Öncelikle, siyaset yapılmasına izin vermeyiniz!

İktidarın yalaka imamlarının, yalan yanlış vaazlarını yasaklayınız! Ülkeyi yağmalayan iktidarlara kutsiyet kazandıran zihniyeti yok ediniz!

Bunların yerine, her camiye birer kütüphane yapınız.

Bilim, Teknoloji, Tarih, Tıp, Edebiyat, Felsefe dahil, hiç bir öğretiyi, yazarı ve kitabı ayrıştırmadan, o kütüphaneye zenginlik kazandırınız.

İsteyen kitap okusun, isteyen namaz kılsın.

İnanç üzerinden, hiç kimseye psikolojik baskı uygulamayınız!

Mesela elinizde kılıçla, bir daha minbere çıkma gafletine düşmeyiniz! İlla ki bir şeyle çıkılması gerekiyorsa, şiddet içeren değil,  şiddeti ortadan kaldıran akılcı veriler olsun elinizde. Bu, Atatürk'ün nutku da olabilir, dinler tarihini bütün çıplaklığıyla anlatan düşünürlerin  kitapları da olabilir!

Benim gönlüm, Turan Dursun, İlhan Arsel, Vedat Günyol, Muazzez İlmiye Çığ gibi yazarlardan yana.

Kira veremeyen üniversiteli gençler için, yine her caminin bir bölümünü yurt haline getiriniz. Sabah akşam olmak kaydıyla, o gençlere kazan yemeği veriniz.

Şunu da hatırlatayım, cami imamlarınızın hepsinin erkek olması kadar bencilce ve cahilce bir tutum yok!

Kadın, her alanda konuşabiliyor, şiir okuyabiliyor, üretebiliyor ve toplumun büyük bir kesimini temsil edebiliyorsa,  istediğinde minareye çıkıp ezan da okumalı, cemaate namaz da kıldırmalı! Hatta en sevdiği şarkı ya da şiiri seslendirebilmeli. Erkek, niyetini bozmadıkça, kadın namaz falan bozmaz! Yeter ki erkekler niyetini bozmasın!

Düşününüz ki, bir doktor cinsiyet ayırmaksızın hastasına nasıl müdahale ediyorsa, bir eğitimci karma kimliklere nasıl ders veriyorsa, kadın bu alanda da varolmalı! Hem, şu gerçeği de göz ardı etmemek gerek, kadın sesi daha estetiktir!

 

Yani, sorun kadından değil, kadını namahrem gören erkekten kaynaklanıyor. Öyleyse, erkek o pis niyetli nefsini terbiye edecek!

 

Madem camiler daha bir devasa yapılacak, bari bu kez bir kişinin kazanç kapısı olmasın! Şehirleşme, içi boş beton binalarla mı oluyor?

Altı ticarethane, üstü ibadethane, olacaksa, özellikle işsiz güçsüz aileler için iş yeri yapın. Mesela şu kağıt toplayıcı yoksullara iş imkanı yaratın. İtip kakacağınıza, yaşam haklarını ellerinden alacağınıza, onları üretken hale getirin. Böylelikle hem memleket kalkınsın, hem de aç ve yoksul kalmasın!

Camilerin, yaratıcıyla konuşma aracı olduğu inancı üzerinden de kimse ticaret yapmasın!

Ola ki konuşan, cevap veren bir yaratıcı var, insan eliyle yapılan taş yığınları içinden mi cevap veriyor sadece? Tabi ki böyle bir şey yok. Çaresiz insanların haykırışlarını bir kubbeye hapseden kurnazlar var!

Keramet camilerin büyüklüğünde ya da o büyük camilerde yapılan ibadette olsaydı, yukarı kalkan yoksul ellerin hiç biri boş kalmaz, iki yana düşmez, tüm yoksullar aynen sizin gibi cenneti bu dünyada yaşardı!

Anladın mı hacıııı!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar