Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

KADINLAR DA ASKERE ALINSIN

Türk töresinde askerlik sadece yetişkin erkeklere has bir değer değildir. Hatun; bizde han'ın ifadesi. Türk milletinde kadınlara biçilen askeri bir ruh ve misyon var. Türk kültüründe millet, ordu millet diye tanımlanmaktadır ve erkeklerle birlikte kadın ve çocuklar da gerekli hallerde asker olarak kabul edilmektedir. Toplum içerisindeki iş bölümü ve değişen şartların etkisiyle askerlik erkeklerin omuzlarına bırakılmıştır! Bu bakış açısı mutlaka değiştirilmesi gerekir. Çünkü askerlik hizmeti bir vatani görevdir.

            Her Türk kadınının mecburi askerlik yapmasından yanayım. Asil Türk kadınının asker ocağından geçişi askerlik sistemindeki birçok ciddi sorunu çözecektir. Evvela askerlik hizmeti ile kadınların sosyal hayatın dışında kalmasının önüne geçilebilecek. Muhtemel savaş durumunda vatanımızı koruma hakkına sahip olacaklar. Askerlik mesleğine ilginin çekilmesi ve ordudaki mesleklerini seçmeleri kolaylaşacaktır. Kadınlar yaratılışları itibarıyla erkekler kadar güçlü olmadıklarından geri  hizmetlerde görevler verilebilir. İllaki silah kuşandırıp cepheye gönderilmesi gerekmiyor. İhtiyaç duyulan sahalarda ülkeye hizmet ederek askerlik sürelerini tamamlayabilirler. Mesela en başarılı oldukları mutfak işlerinde çalışabilirler. Yardımcı sağlık hizmetlerinde aktif bir rol üstlenebilirler. Yetiştirme yurtlarında kalan kimsesiz çocuklara ve yaşlı bakımevlerindeki yaşlılarla ilgilenebilirler. Okuma yazma fırsatı bulamamış kızların meslek edinmesine, ufkunun açılmasına yol açabilir. Bu yöntemle kızların erken yaşta evlendirilmesinin önüne geçilmiş olur. İlerleyen zamanda 'Askerliğini yapmamış kız evlendirilmez' anlayışı yerleşebilir.

            Sakın ola hiç kimse, “Otursunlar evlerinde” veya “Erkekler yapamıyor mu ki” demesin!.. Şu anda dünyada birçok ordu, kadını istihdam etmektedir. Son olarak Hollanda cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirdi. Türkiye'de kadınlar askere alınmazken, subay olarak orduda görev yapabiliyorlar. Kanunlara bayanların da mecburi askerlik yapabileceği hükmü konulabilir. Reform istiyorsak, buraya ‘bayan’ı eklememiz lazım. Türk kadınına güveniyoruz. Zeki, çevik ve kabiliyetlidir. İstiklal harbinde kadınlarımızın cephede gösterdikleri üstün başarılar tarihin altın sayfalarında yer almıştır. Ordunun silahlarını sırtında ve kağnısında taşıyan Türk kadını bağımsızlık savaşımızın sembolü değil midir?

             Meclis’te yeni askerlik sistemi görüşülürken, kadınlara da askerlik imkanı verilmesine yönelik teklif geldi. Teklifin maddeleri görüşüldüğünde söz alan bir vekil askerlik yükümlülüğünü düzenleyen “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecburdur” maddesinin yer aldığını belirterek, bir esneklik getirilerek kadınların da askerlik yapmasına imkan sağlanmasını talep etmişti. Reformdan söz edilecekse böyle bir düzenleme yapılması gerektiğini sözlerine eklemişti.

            Sonuç; Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Milli Savunma Bakanı'nın ve Genel Kurmay Başkanı'nın bu yönde gayret sarf etmesini ve karar almasını bekliyoruz. Yüce Türk milletinin 'gözbebeği' şanlı ordumuza selam olsun! Kurtuluş Savaşı’nda cephede erkeğinin yanında mücadele eden kahraman kadınların aziz hatırasına saygıyla…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar